Mısır Nasıl Bir Bitkidir?

0

Mısır bitkisi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Mısır nasıl bir bitkidir. Mısır ile ilgili bilgiler.

Mısır

Yurdumuzda çok yetiştirilen bir bitkidir, birçok yerlerde halkın başlıca besin maddesini meydana getirir.

Mısır, buğdaygillerdendir. Kalın sapı 1,5-2 metre yüksekliğinde olur. Mısırın tek cinsli çiçekleri vardır: Dişi çiçekler yaprakların koltuklarındaki koçanlarının dışı enli, yeşil yapraklarla sarılıdır. Koçanın ortasında, kalın, sert bir sap vardır. Aslında dişi çiçekler olan taneler, sık sıralar halinde bunun üzerinde dizilmişlerdir. Dişilik boruları çok uzun olduğundan koçanın tepesindeki aralıktan püskül halinde dışarıya çıkar.

Mısır kuraklığa dayanıklıysa da, dondan zarar görür. Başlangıçta çok yağmur ister; koçanların gelişmesi sırasında ise sıcak arar. Bu bakımdan, her bölgede mısır yetiştirilemez. Mısır tarımı daha çok, ilkbaharı yağışlı geçen ılık yerlerde yapılır.

Yurdumuzda en çok Karadeniz kıyıları ile Marmara Bölgesi’nde mısır yetiştirilir. Toplamı 5 milyon dönüme yakın mısır tarlalarından yılda, ortalama, 550.000 ton ürün alınır. Mısırda %67 nişasta, %10 azotlu, %8 yağlı maddeler bulunur. Mısır unundan birçok yerlerde ekmek yapıldığı gibi, buğday unu ile de karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, glikoz, nişasta, ispirto yapımında da mısırdan faydalanılır. Mısır, kümes hayvanlarının da başlıca besin maddelerinden biridir.

Mısırın anayurdu Amerika’dır. Amerika keşfedildiği sırada yerlilerin uğraştığı tek tarım mısır tarımıydı. Mısır 1520’de İspanya’ya getirildi, oradan da Fransa’ya, İtalya’ya. Almanya’ya, dolayısı ile bütün Avrupa’ya yayıldı. Bize Venedik’ten geldi. XVI. yüzyılda mısır bîr bahçe bitkisi olarak yetiştiriliyordu.


Leave A Reply