Mühendislik Nedir?

0
Advertisement

Mühendislik nedir ve ne anlama gelir? Mühendislik ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Mühendislik nasıl ortaya çıktı?

Bir mühendislik örneği : Kule tasarımı

Bir mühendislik örneği : Kule tasarımı

MÜHENDİSLİK, yapı, ulaştırma, sanayi, elektrik, tıp gibi türlü işlerin teknik yönlerini tasarlayıp gerçekleştiren bir meslektir. Bu mesleğin dünyamızın bugünkü ileri medeniyetine kavuşmasında büyük bir rolü vardır. Bilimlerin doğduğu zamana kadar geri gidersek mühendisliğin de tarihi gelişmesini incelemiş oluruz.

İlk insanlar karşılaştıkları doğa olaylarının etkisinde kalıyor, bu olayların sırrını çözemedikleri için korkuyor, tanrıların belirtisi sanarak onlara tapıyorlardı. Sonraları, bazı şartlar altında bazı olayların aynı şekilde tekrarlandığını gördüler. Böylece olayların kanunlarını bulmuş oluyorlardı. Zamanla birçok olayın sebeplerini, kanunlarını buldular. Bugün artık, belli hava ve sıcaklık şartlarında yağmur yağacağını herkes bilmektedir. Böylece sebeplerin, şartların, kanunların bilinmesiyle doğa olayları en ince ayrıntılarına kadar çözülmüş oldu. Bir olayın sebep, şart ve kanunlarının bulunup incelenmesi, düzenlenmesi, genelleştirilmesi sonunda «bilim» ortaya çıktı.

İnsanların bilgileri artıp deneyleri daha derinlere indikçe bilim sınırları da genişledi. İlk önceleri bilginler her konuyla ilgileniyorlardı. Örneğin, matematik, tabiat olayları, insan sağlığı, dünya, yıldızlar konusunda bir bilgin, o zamana kadar başka insanların bildiklerini öğrendikten sonra, kendi araştırmaları ile yeni buluşlar yapabiliyordu. Sonraları, bilgiler gitgide bir insanın öğrenemeyeceği kadar çoğaldı. O zaman bilimleri bölümlere ayırdılar. Bilginler de bu bölümlerden ya biriyle, ya da birkaçı ile uğraşmaya başladılar.

Bilginler hem teorik, hem de pratik alanda çalışıyorlardı. Hatta buluşlarının uygulamasını da kendileri yapıyor, bunu hayatta kullanılır duruma sokuyorlardı. Daha sonraları bu iş de bir insanın sınırlarını aşmaya başladı. Bunun üzerine araştırmaları yapanlarla, bunları günlük hayata uygulayanlar ayrıldı. Birincilere gene eskisi gibi «bilgin» dendi. Bilginlerin çalışmalarını değerlendiren, halkın yararına sunan, ya da bazı değişikliklerle günlük hayatımızda kullanılır duruma getirenler «mühendis» adını aldı. Böylece, bilginin araştırıcı, yenilikler bulucu yanı güçlenirken, mühendisin ise yararlı ve pratik olma zorunluğu kendini gösteriyordu. Bugün bir mühendisin ortaya koyduğu eserin kullanışlı, rahat, kolay ve ucuz olması istenir.

Advertisement

Leave A Reply