Niagara Nehri Nerededir? Niagara Nehri Konumu Özellikleri Hakkında Bilgi

1

Niagara Nehri, Irmağı nerededir? Niagara Nehri nerede doğar, nereden geçer ve nereye dökülür, uzunluğu nedir, hakkında bilgi.

Niagara Nehri

Niagara Nehri; Kuzey Amerika’da, ABD-Kanada sınırının bir bölümünü çizen ırmaktır. Büyük Gölleri oluşturan beş gölden kuzeydeki dördünün (Superior, Michigan, Huron ve Erie) sularını toplar. Su toplama havzası yaklaşık 673.000 km2’dir. Erie Gölünden doğan ırmak 56 km boyunca kuzeye doğru aktıktan sonra Ontario Gölüne dökülür. İki gölü birleştirirken New York ve Ontario eyaletlerini de birbirinden ayırır. Dik eğimli bir bölgede akması ve debisinin yüksek olması nedeniyle Kuzey Amerika’ nın başlıca hidroelektrik enerji kaynaklarından biridir. Üzerinde Amerika’nın en güzel manzaralı yerlerinden biri olan Niagara Çavlanı yer alır.

NİAGARA NEHRİ HARİTA:

Çavlanın aşağısında da 11 km boyunca uzanan Niagara Boğazı bulunur. İki göl arasındaki düzey farkı nedeniyle Erie Gölünden çıktıktan sonra yavaş yavaş alçalan ırmağın Horseshoe (Atnalı) Çavlanından başlayan 3,6 km’lik bölümü Maid of the Mist (Sislerin Kızı) Gölcüğü olarak anılır. Irmağın yalnızca 1,5 m alçaldığı bu kesimde teknelerle gezilebilir. Boğazdan sonra dar Whirlpool ivintisinden geçen ırmak, Whirlpool’dan sonra önce kuzeydoğuya, ardından da kuzeye dönerek Lewiston’daki (New York) Niyagara Kayalıklarına ulaşır. Son 11 km boyunca oldukça düz bir bölgeden geçerek Ontario Gölüne boşalır.

Irmak, Erie Gölünden yukarıdaki ivintilere kadar ulaşıma elverişlidir. New York Eyaleti Mavna Kanalı Tonawanda’da Niagara Irmağına bağlanır. Buffalo limanından Niagara Irmağının birkaç kilometre aşağısına uzanan Black Rock Kanalı, ırmağın Erie Gölünden gelen buzlarla dolduğu kış aylarında da ulaşımın sürmesini sağlar. Erie ve Ontario gölleri arasındaki ana ulaşım ise, Büyük Göller ile St. Lawrence Suyolu arasındaki en önemli bağlantı olan Weiland Kanalı üzerinde yapılır.


1 Yorum

Leave A Reply