Pal Sokağı Çocukları Kitap Özeti Konusu Karakterler, Ferenc Molnar

0
Advertisement

Ferenc Molnar’ın Pal Sokağı Çocukları isimli kitabının konusu nedir? Pal Sokağı Çocukları kitap özeti, karakterleri, hakkında bilgi.

Pal Sokağı Çocukları

“Pal Sokağı Çocukları” bir grup arkadaşın çocukluğundan bahseden bir roman. Kendilerinden kurtulmak isteyen başka bir gruptan oyun alanlarını korumaya çalışıyorlar.

Pal sokağı çocukları

Kitabın Özeti

Boka ve Nemecsek liderliğindeki küçük bir grup çocuğun ortak bir yanı vardır, o da birlikte vakit geçirdikleri bir oyun alanı. Oyun alanı bir arazi parçasıdır ve bazı yıkılmış binalardan oluşmaktadır. “Oyun alanları” bir kereste fabrikası tarafından kiralanmıştır, bu yüzden her yer ahşapla doludur. Mükemmel kareler halinde kesilip, sıralanmış ahşaplar çocukların oynaması için bir labirent oluşturmuştur. Bu oyun alanı onlar için kutsaldır. Vatanları gibidir, hatta bir bayrakları bile vardır.

Roman, bir çocuğun diğerine sınıfta verdiği bir notla başlar. Notta “Üçte toplanıyoruz…” yazıyordur. Dersten sonra çocuklar okuldan dışarı fırlarlar ve Nemecsek grubun geri kalanına rakip grup olan “Kızıl Gömlekliler”in Paul sokağında oynayan çocukların tüm bilyeleri çaldığını söyler. Toplantıya ilk gelen çocuk Nemecsek’ti ve grup bir asker gibi örgütlendiği için bu görevinin bir parçasıdır. Nemecsek gerçekten en küçüktür, bu yüzden diğerlerinin çoğundan farklı olarak sıradan bir askerdir.

Yığılmış odunların arasında yürürken garip davranan bir köpek dikkatini çeker. Çocukların kale inşa ettiği yığınlardan birinin etrafında koşuyordur. Bir şeyler olduğuna dair önsezisine rağmen kaleye tırmanır ve orada tatsız bir sürprizle karşılaşır. Kızıl Gömlekliler’in lideri Ats oradadır. Nemecsek korkar ve kaçar. Arkadaşlarına olanları ve kırmızı ve yeşil bayraklarının kayıp olduğunu söyler. Onlar için bu bir savaş ilanıdır. Savaşı yönetmekten ve çıkarlarını korumaktan sorumlu olacak bir başkan seçmeye karar verirler. Boka başkanlığı kazanır ve ilk hamlesi botanik bahçesindeki Kızıl Gömlekleri ziyaret etmek ve onlara onlar kadar güçlü olduklarını göstermek olur. En güçlü iki çocuğun düşman kampına gidip “Pal Sokağı çocukları buradaydı” yazılı bir tabela asmayı planlarlar. Herkes bu fikri sever.

Advertisement

Nemecsek ve başka bir çocuk görev için kaydolurlar ve dürbünle Kızıl Gömleklilerin kampı olan küçük bir ada görürler. Adaya köprüyle ulaşamazlar çünkü korunuyordur, bu yüzden kayıkla gitmek zorunda kalırlar. Nemecsek tekneye binerken ayağı kayar ve suya düştü. Sorunlar orada başlar. Boka ve Nemecsek düşmanın kampına ulaşmayı başarırlar ve orada kendi çocuklarından Gereb adlı birinin Ats’a oyun alanlarına girmenin en kolay yolunu anlattığını gördüler. Nemecsek bu ihanetten o kadar incinir ki ağlamaya başlar.

İşaretlerini koymak için Kızıl Gömleklilerin uzaklaştığı anı kullandılar. İşaret kısa sürede keşfedilir, bu yüzden kaçmak zorunda kalırlar. Çitin üzerinden atladıktan sonra güvendedirler.

Ertesi gün okulda profesör bazı çocukları kendisiyle özel olarak konuşmaları için çağırır. Hepsi Pal Sokağından Macun Biriktirme Derneği adlı belirli bir grubun üyeleridir. Profesör onlara sorular sormaya başlar ve ona macunu nasıl topladıklarını anlatırlar. Profesörün dolabında “Macun Biriktirme Derneği, Budapeşte 1889” yazan bir pul vardır.

Kızıl Gömleklerin Saldırısı

Kızıl Gömlekliler o gece toplantı yapacaklardır. Gereb’ te toplantıya katılır. Nemecsek ise planlarını öğrenmek için üç saat önceden gidip ağaca saklanmıştır. Bunlar savaş hakkında konuştuktan sonra Pal Sokağı Çocukları ile alay edip, korkak olduklarını söyleyip gülüşürler. Gereb’ te onlarla katıla katıla gülüyordur. İhanete ve korkak yakıştırmalarına dayanamayan Nemecsek aşağı atlar ve Ats’ ın karşısında dimdik durur. Ats cesaretine hayran kalır. Hatta Nemecsek’in grubuna katılmasını bile önerir ama o reddeder.

Ats, Nemecsek’in çok zayıf olduğunu düşünür ve diğer çocukların ona vurmasını istemez ama çocuklara onu gölde yıkamalarını emreder. Nemecsek, göldeki son banyodan dolayı zaten biraz hastadır. Islak ve hasta olmasına rağmen Nemecsek, güven ve dürüstlük hakkında bir konuşma yapar.

Ertesi gün çocuklar başkanları tarafından yazılmış bir tabela görürler: “Dikkat! Şu andan itibaren arkamızı kollamamız gerekiyor. Ülkemiz tehlikede ve dikkatli hareket etmezsek oyun alanımızı kaybedeceğiz. Kızıl gömlekliler bize saldırmak istiyor ama biz güçlü duracağız ve gerekirse bölgemizi canımız pahasına savunacağız.”

Advertisement

Çocuklar ertesi gün beklenen saldırı için hazırlanmaya başlarlar. Her şeyin bu kadar hızlı olduğuna inanamasalar da başkanlarını dinliyorlardır. Boka, Nemecsek’i yardımcısı olarak ilan eder. Çocuklar kum bombalarını ve kalelerini hazırlarlar, ancak Boka her şeyi kontrol etmeye hazırlanırken grubun haini Gereb ortaya çıkar ve Kızıl Gömleklilere oyun alanlarına nasıl girebileceklerini söylediği için özür diler ancak kabul görmez.

Nemecsek’in sağlık durumu giderek kötüleşiyordur ve halüsinasyonlar görmeye başlamıştır. Boka onun çok hasta olduğunu görünce ağlamaya başlar. Kızıl Gömlekliler, Nemecsek’in hasta olduğunu öğrenince saldırılarını ertelemeye karar verdiler. Gereb konuşmaları duyar ve bildiği her şeyi Boka’nın grubuna anlatır. Boka, diğer çocukların anlaşmasıyla Gereb’in yalan söylemediği sonucuna varınca onu tekrar kabul ederler. Kızıl Gömleklilerin haberciler savaş ilan etmek ve savaşın kurallarını belirlemek için oyun alanına gelirler. Daha sonra Nemecsek’in evine giderler ve yaptıklarından dolayı özür dilediler.

Savaş, Pal sokağı çocuklarının tahmin ettiği gibi başlar. Çocuklar saldırır ve Pal Sokağı çocukları kum bombalarının yardımıyla onları küçük bir kulübeye kapatırlar. Kızıl Gömleklilerin diğer kısmı Ats tarafından yönetiliyordur ve Ats kuralları bir kenara bırakmaya karar verir. Büyük bir kavga çıkar.

Ats kulübeye ulaşmayı başarır ve çocukları kurtarmaya çalışır ama Nemecsek ortaya çıktı. Ats’ı tekmeler ve sonra bayılır. Tüm kaos dağılır ve Pal sokağı çocukları bu anı Kızıl Gömleklilerin kovalamak için bir fırsat olarak kullanır. Nemecsek’i yerden kaldırırlar. Nemecsek, kafasında arkadaşlarına yardım etmenin görevi olduğunu söyleyen bir ses duyduğunu söyler.

Boka, Nemecsek için daha kötü bir son sezerken, Nemecsek’in annesi onu alır ve eve götürür. Ats her şey için kendini suçlu hisseder, gelir ve Boka’dan özür diler. Boka, Nemecsek’i ziyaret eder ve ona özrünü ve macun biriktirme grubunun onu geri kabul ettiğini anlatır. Herkes gerçekten üzülür çünkü Nemecsek’in hayatta kalamayacağını biliyorlardır.

Nemecsek’in ölümünden sonra Boka çok üzülür ve uğruna kavga ettikleri oyun alanına gider. Orada bir bina inşa etmek istediği için alanı ölçen bir mühendis görür. Boka her şeyin bir hiç için olduğunu fark eder ve ilk kez hayatın gerçekte ne olduğunu anlar.

Karakterler

Ernest Nemecsek

Sarı saçlı küçük, kırılgan çocuktur. Basit biriydi ve birinin onu fark etmesini istedi. Diğer çocuklar tarafından alay edilmesinin nedeni, zayıflığıydı. Fakir bir aileden geliyordu ve babası terziydi. Örgütlü askeri birimde o hariç herkesin görevi vardı. Sıradan bir askerdi. Nemecsek, birisine boyun eğmek zorunda kaldığında bile mutlu ve memnundu. Zayıflığına rağmen oyun alanları için her zaman savaşmaya hazırdı. Onun fedakarlığı ölümüydü ve çocukları bir araya getirdi.

Boka

General Boka olarak adlandırıldı ve Pal sokağı çocuklarının lideriydi. Güçlüydü, cesurdu, dürüsttü, anlayış doluydu ve bilgeydi. Yazar onu gerçekte olduğundan daha yaşlı görünen bir çocuk olarak tanımladı. On dört yaşındaydı ama ağzını açtığında sesi daha yaşlı geliyordu. Nemecsek öldüğünde çok hassastı ve şok oldu ve onun için ağlamaya başladı.

Ats

Kızıl Gömleklilerin lideri. Pal sokağı çocuklarının rakibi olmasına rağmen, asla kaba değildi. Güçlüydü ve bir tutam şövalye cesaretine sahipti. Kırmızı gömlek ona çok yakışmıştı. Nemecsek için gerçekten endişeliydi.


Leave A Reply