Pedal Nedir?

0
Advertisement

Pedal nedir? Pedal nasıl çalışır? Pedallara örnekler.

Bir arabada gaz, fren ve debriyaj pedallarıMakinaların ayakla kumanda etmeye yarrayan parçalarına pedal denir. Pedala ayakla basılarak çeşitli işler elde edilir. En basit örneğini bisiklette görürüz. Bisiklet pedalına ayakla basılır bu sırada bir kuvvet tatbik edilmiş olur. Bu kuvvet dişli ve zincir donanımlariyle bisikletin tekerleğine iletilir. Tekerlek döner ve sonuş olarak da bisiklet ilerler.

Bu çeşit pedalın biraz değişik şekli de eski tarz dikiş makinalarında görülür. Ayağın makinanın pedalı üzerinde ileri geri hareketi makinanın dişlilerinin dönmesini, dişliler de mekiğin ileri geri hareketini doğururlar.

Daha değişik bir pedal şekli de otomobillerde daha genel bir deyişle bütün motorlu araçlarda bulunur. Burada pedallar çeşitli görevleri üzerlerine almışlardır. Gaz pedalı motora gönderilen gazın miktarına kumanda eder. Fren pedalı hareket halindeki aracın durmasını sağlar. Debriyaj pedalı ise vites değiştirme sırasında kullanılır.

Ayrıca seri üretim yapan bir çok fabrika da çok değişik makinelerde pedallar güç ayarlanması ve cihazın start/stop tertibatı ile ilişkili bir biçimde tasarlanmış durumdadırlar.

Advertisement

Leave A Reply