Peterloo Katliamı Nedir?

0
Advertisement

Peterloo Katliamı nedir? Tarihteki katliamlardan birisi olan Peterloo katliamı sebebi ve katliam hakkında genel bilgiler.

Peterloo Katliamı
Peterloo Katliamı, İngiltere tarihinde, Manchester’daki St. Peter Alanı’nda radikallerce düzenlenen bir toplantıyı zorla dağıtmaya çalışan süvari birliklerinin yol açtığı katliam (16 Ağustos 1819). İngiliz egemen sınıfının Fransa’dakine benzer bir devrim korkusuyla düşmanca bir şiddete başvurduğunu belirtmek için Waterloo çağrıştırmasıyla Peterloo olarak anılan olay, radikal ve reformcu çevrelerce daha sonra baskıcı Tory yönetimini simgeleyen bir örnek olarak işlendi.

Sanayideki bunalım ve yüksek gıda fiyatları nedeniyle büyük bir sarsıntının yaşandığı 1819’da daha önce de bir dizi siyasal nitelikli toplantı yapılmıştı. Radikal lider Henry Hunt başkanlığında St. Peter Alanı’nda düzenlenen toplantının protestoları doruğa çıkarması ve parlamento reformunu gündeme getirmesi bekleniyordu. Toplantıya büyük bölümü kadın ve çocuklardan oluşan 60 bin kişi katıldı. Hiçbiri silahlı değildi ve davranışları tamamen barışçıydı. Toplantının başlamasından hemen sonra hükümet yetkilileri Manchester gönüllü süvari alayına konuşmacıları gözaltına alma emri verdi. Süvariler yalnızca liderleri yakalama yerine kılıçlarını çekerek kalabalığa saldırdılar. Ardından 15. Husar Birliği ve Cheshire Gönüllüleri de saldırıya katıldı. Olayda 11 kişi öldürüldü, yaklaşık 500 kişi de yaralandı.


Leave A Reply