Tadım Ne Demek?

0

Tadım ne demektir? Tadım ne anlama gelir? Tadım kavramı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Tadım
Ağıza bir şey alınınca bunun tatlılık, acılık, ekşilik gibi niteliklerini duymaya «tadım» denir. Tat, cisimlerin kimyasal özelliklerine göre meydana gelen bir duyumdur. Dilin kenarlarında, kökünde bulunan tat tomurcuklarına değen maddelerin etkisiyle tat duyumu alınır.

Advertisement

Tadım, çoğunlukla koku, değme, soğuk, sıcak duyumlariyle karışık haldedir. Hele tatla koku birbirine o kadar bağlıdır kî ayrılmaları oldukça güçtür. Besinler ağza alınınca koku zerreleri burna geçer, böylece dilden alınan tatla burundan alınan koku duyumları birleşerek karışık bir «lezzet» meydana gelir. Koku, değme, soğuk, sıcak duyumlarını tamamiyle ayırırsak geride dört tat çeşidi kalır; acı, tatlı, ekşi, tuzlu.

Saydığımız tat çeşitlerine öteki duyumların eklenmesiyle yediğimiz şeylerin lezzeti meydana gelir. Nezie olduğumuz zaman birçok yemeğin lezzetini iyice alamayışımız koku organının bozuk olmasındandır.

Dilin çeşitli bölgelerinde tat duyumları değişiktir. Tatlılara karşı dilin ucunda, acılara karşı kökünde, tuza karşı ucunda ve kenarlarında, ekşilere karşı ise kenarlarında duyarlık en çoktur.

Erişkinde dilin orta kısmı tada karşı duyar değildir. Süt çocuğunda ise durum bunun tamamiyle tersidir. Anne memesine değen kısım dilin ortası olduğu için yaradılışta tat tomurcuklan bu bölgede gelişmiştir.

Advertisement


Leave A Reply