Tuna Nehri Hakkında Bilgi

1

Tuna nehri nerededir? Tuna nehri nereden doğar, nerelerden geçer ve nereye dökülür? Tuna nehrinin özellikleri, Tuna nehri hakkında bilgi.

Tuna Nehri Haritası

Advertisement

Tuna Nehri; (Almanca Donau, Macarca Duna, Romence Dunarea, Bulgarca Dvnav, Sırp-Hırvatça Dunav). Orta ve Güneydoğu Avrupa’da ırmaktır. Uzunluğu 2.850 km, akaçlama havzası 828.800 km2. Volga’dan sonra, Avrupa’nın ikinci uzun ırmağıdır.

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’nde, Kara Orman’da, Konstanz Gölü’ nün (İsviçre) 60 km batı-kuzeybatısında Breg ve Brigach ırmaklarının birleşmesiyle oluşur. Güney Almanya’da doğu-kuzeydoğu doğrultusunda akar, Suab Jurası’nda uzun ve dar geçitlerden, Bavyera Ovası’ndan geçer. Regensburg’ta, doğu-güneydoğuya doğru kıvrılır, Passau’da Avusturya topraklarına girer.

Kuzey Avusturya’da, Bohemya Kütlesi (kuzeyde) ile Alpler’in en kuzey sıraları (güneyde) arasında Viyana Ormanları’nda akar; Linz, Viyana kentlerini aşar; Viyana’nın 48 km doğusunda Bratislava Kenti’nden (Slovakya) başlayarak Estergon’a (Macaristan) kadar Slovakya-Macaristan sınırını çizer. Budapeşte’nin 32 km kuzeyinde sert bir dirsekle güneye dönerek Sırbistan’a kadar aynı doğrultuda Orta Macaristan’ı çaprazlamasına aşar. Sırbistan’a girdiğinde güneydoğuya, daha sonra doğuya yönelir; dar ve derin vadilerde akar, Novi Sad ve Belgrad’ı geçer. Belgrad’ın aşağısında, doğudan Macaristan Ovası ile kuşatılan Transilvanya Alpleri ve Balkan Dağları havzasına girer; Sırbistan-Macaristan sınırının bir bölümünü oluşturur.

Sınırda, iki dağ sırası arasında derin bir vadi oluşturan Demirkapı Geçidini (Orşova-Turnu Severin arasında, 3.2 km uzunluğunda) aşarak Romanya’ya girer. Doğu doğrultusunda, Romanya-Bulgaristan sınırının 483 km’lik (yaklaşık 3/4’lük) bülümünü çizdikten sonra, Silistre (Bulgaristan) yalanında kuzeye döner, Dobruca Bölgesi’nde salınarak ilerler; Galati’de, yeniden doğuya yönelir. Romanya-Ukrayna sınırı yakınında, 2.600 km2′ lik geniş bir delta (deltanın en kuzey kolu, Romanya-Ukrayna sınırında Kiliya’dır) oluşturarak Karadeniz’e dökülür. Regensburg’tan başlayarak ağzına dek olan bölümü ulaşıma elverişlidir.

Advertisement


1 Yorum

  1. Budapeşte de tuna nehrinin kolundan alınarak şehrin içine ayrı bir yön verilmesi beni etkilediğinden tuna yı detaylı inceledim ve bir kez daha sevdim

Leave A Reply