Türkiye’nin Coğrafi Konumu Nedir?

0

Türkiye’nin coğrafi konumu ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Türkiye’nin uç noktaları ile koordinatları ile ilgili bilgiler.

Türkiye Arkeoloji Haritası

Advertisement

Türkiye, Kuzey Yarım küresi’nde Ekvatorla Kuzey Kutbu arasında, az çok ortaya yakın bir yerde, üç yandan denizlerle çevrilmiş bir ülkedir.

Türkiye’nin uç noktaları kuzeyde Sinop yakınında İnceburun (42°.06 kuzey paraleli), güneyde, Hatay ilinde Beysun köyünün güneyi (35°.50′ kuzey paraleli), en doğuda Aras nehrinin sınırlarımızdan çıktığı nokta (44°.48′ doğu meridyeni), en batıda ise İmroz Adası’nın Avlaka Burnu’dur (25°.40′ doğu meridyeni). Bu noktalar arasında yurdumuzun uzunluğu doğudan batıya 1.600 km., eni de kuzeyden güneye 650 km. kadardır.

Yurdumuz, Avrupa ile Asya’nın birleştiği yerde bulunuşu dolayısı ile, çok büyük bir coğrafi önem taşır. Trakya topraklarımız Doğu Avrupa’da yer alırken, Anadolu, Asya’nın batıya doğru uzanmış bir koludur, bundan
dolayı “Küçük Asya” diye anılır. Türkiye’nin yüzölçümü olan 780.576 km2,nin aşağı-yukarı (23.600 km2‘si) Avrupa kıtasında, geriye kalan 757.000 km2‘si de Asya’da bulunur.

Türkiye, yüzölçümü bakımından, komşuları arasında hepsinden daha da büyük bir yüzölçüme sahiptir. Rusya dışındaki Avrupa ülkelerinin de hiçbiri Türkiye büyüklüğünde değildir (En büyüğü olan Fransa: 550.000 km2).

Advertisement


Leave A Reply