Zeytin İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları Açıklamaları, Zeytin Konulu

0
Advertisement

İçinde zeytin kelimesi geçen atasözleri ve deyimler nelerdir? Zeytin ile ilgili deyimler, atasözleri anlamları ve açıklamaları. Zeytin hakkında deyimler atasözleri.

Zeytin Atasözleri Deyimler

Arka resim kaynak: pixabay.com

Zeytin İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

Zeytin İle İlgili Atasözleri

***ağzına bir zeytin verir, altına (ardına) tulum tutar
yaptığı küçük iyiliklere karşılık büyük çıkar bekler. Yapılan ufak iyilikler için hemen ardından büyük isteklerde bulunan kişiler için bu söz kullanılır.

***bağ babadan, zeytin dededen kalmalı
bağ, bir kuşak geçecek kadar yaşlandıktan sonra bol ürün verir, zeytinin bol ürün verebilmesi için en azından iki kuşaklık bir zaman geçmelidir.

***incir babadan, zeytin dededen
bağ, bir kuşak geçecek kadar yaşlandıktan sonra bol ürün verir, zeytinin bol ürün verebilmesi için en azından iki kuşaklık bir zaman geçmelidir.

Zeytin İle İlgili Deyimler

zeytin dalı uzatmak
barış için ilk adımı atmak.
Kaç kere Ona zeytin dalı uzattım ama bir türlü benimle barışmaya yanaşmıyor.

Advertisement

zeytinyağı gibi üste çıkmak
bir sorunda haksız olduğunu kabul etmemek, ustalıkla kendini haklı çıkarmaya çalışmak: ‘Sizler hep böylesiniz. Zeytinyağı gibi üste çıkmaya alışmışsınız.’ -A. Kulin.

Türkiye’de Zeytin Üretimi

Zeytin, soğuğa karşı çok duyarlı olduğundan, ancak kışları ılık geçen ve don olaylarının görülmediği Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında yetiştirilebilmektedir. Çoruh Vadisi’nde de sınırlı üretim alanları vardır.

Zeytin üretimi yıldan yıla değişir. Bu durumun en önemli nedeni, zeytin ağacının özelliğidir.

Zeytin üretimimizin büyük bir bölümü Ege Bölgesi’nde gerçekleşir. Bu bölgeyi Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri izler.

Advertisement

Zeytinciliğin en ileri olduğu yöre, Edremit Körfezi çevresi ve Edremit Ovası’dır. Sofra zeytinleri üretiminde Gemlik, Mudanya başta gelir.

Zeytincilikte, ve zeytinyağı üretiminde Türkiye’nin önemli bir yeri vardır. Türkiye’nin bu alanda en büyük rakipleri, italya, İspanya, Yunanistan ve Portekiz’dir.


Leave A Reply