1 Kasım, Türk Harflerinin Kabulü

0
Advertisement

1 Kasım 1928 tarihinde kabul edilen Türk Harflerinin Kabulü ile ilgili açıklayıcı ve bugünün anlam ve önemini anlatan yazı.

Türk Harflerinin Kabulü

Bugünkü alfabemizi Atatürk’e borçluyuz. Alfabemizde bulunan harflerin kullanılmasını ve eski yazının terk edilmesini sağlayan yasa 1 Kasım 1928’de kabul edildikten sonra yürürlüğe girmiştir.

1928 yılından önce Arap alfabesini kullanıyorduk. Bu alfabedeki harfler çok zor yazılıp ezberleniyordu. Yazılarda sağdan sola doğru birbirini izliyordu. Bu zorlukları gören Atatürk, sürdürdüğü inkılâplarına bir yenisini daha ekleyerek HARF İNKILÂBINI başlattı.

Atatürk’ün bu çağrısına uyan tüm ulus, yeni harfleri öğrenmeye başladı. Bu öğrenme işi başta devlet adamları, milletvekilleri olmak üzere tüm memurlar, subaylar ve okul çocukları ile sürdürüldü. Yeni harfleri öğrenme seferberliği o yıllarda çok sevinçli bir uğraş olarak karşılanmıştır. Bu seferberlik yurdun her yanında âdeta bir bayram gibi heyecanla sürmüştür.

Ancak yeni harflerin öğrenilmesi, daima sürdürülmesi gereken bir iştir. Yurdumuzda hâlâ daha yeni harfleri bilmeyen bazı vatandaşlar az da olsa vardır.

Advertisement

Atatürk’ün yeni harflerin öğrenilmesine bizzat yurt gezileri ile katıldığını bilen ulusumuz, kolayca yeni alfabeyi kavramıştır.

Konfüçyüs’e sordular:

– Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?

Büyük filozof şöyle cevap verdi:

– Hiç kuşkusuz dili gözden geçirmekle işe başlardım.

Ve dinleyenlerin hayret dolu bakışları karşısında sözlerine şöyle devam etti:

Advertisement

– Dil kusurlu olursa, kelimeler düşünceyi iyi anlatamaz.

Düşünce iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılmazsa, töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun içindir ki, hiçbir şey dil kadar önemli değildir.


Leave A Reply