Acılı Ezme Nasıl Yapılır?

0

Acılı Ezme nasıl hazırlanır? Acılı ezme için gereken malzemeler, yapılışı/ tarifi. Pratik ve popüler acılı ezme tarifi.

Acılı Ezme Tarifi

Advertisement

Acılı Ezme Malzemeleri:

2 kilo orta boy domates
Yarım kilo salatalık
450 gram sivri biber
Yarım demet maydanoz
2 adet kuru soğan
Domates Salçası
Ceviz İçi
Biber Salçası
Tuz
Kırmızı Pul Biber
Toz Şeker
Zeytinyağı

Acılı Ezme Tarifi / Acılı Ezme Nasıl Yapılır:

Elimizde bulunan tüm kuru soğanların, 2 kilo domatesin ve yarım kilo salatalığın tamamını kabuklarını güzel bir şekilde soyun. Elimizdeki sivri biberleri ise önce uzunlamasına bölün, böldükten sonra damarlarını ve tüm çekirdeklerini olabildiğince temizleyin.

Advertisement

Eğer elinizde robot var ise robot ile eğer robot yok ise eski usül keskin bir bıçak ve kesme tahtası yardımı ile tüm malzemeleri kıyın. Bu malzemenin üzerine yarım demet maydanozuda ince ince kıyın ve malzemenin içerisine dahil edin.

Daha sonra delikli bir süzgeç elinize alın ve tüm malzemeyi suyu iyice süzülene kadar süzgeçten geçirin. Bu işlemi yaparken elimizde ince bir eldiven olmasına hijyen açısından dikkat edelim.

1 su bardağı kadar ceviz içini bir bıçak ve ya robot yardımı ile kıyın ve yine karışımın içerisine atın. Suyu süzülmüş olan karışıma dilediğiniz miktarda tuz, toz şeker, acı kırmızı pul biber, biber ve domates salçaları (domates salçası kullanmasanız da olur) sızma zeytinyağı ile iyicene karıştırın. Servis tabağına alarak bir müddet buzdolabında bekletin ve yemeklerinizin yanında servis yapın.

Afiyet olsun.


Leave A Reply