Antiope Kimdir?

0

Antiope Kimdir ve ne yapmıştır? Yunan mitolojisinde Antiope’nin yeri, önemi nedir? Antiop’un hikayesi. Antiope hakkında bilgi.

antiopeAntiope;Yunan mitolojisinde Thebai kralı Nykteus’un kızıdır. Efsaneye göre eşsiz güzelliğiyle bütün Yunanistan’a ün salmış bu kızı Tanrıların Tanrısı olan Zeus satyr (yarı insan, yarı keçi biçiminde bir mahluk) şekline girerek aldatır ve bu birleşmeden iki de oğlu olur. Antiope’nin babası kederinden kendini öldürür. Bunun üzerine Antiope’nin erkek kardeşi Lykos, cezalandırması için, onu karısı Dirke’ye teslim eder. Dirke de Antiope’yi hapseder, işkence etmeye başlar. Antiope bir müddet bu işkencelere dayanırsa da sonradan kaçmak imkanını bulur, iki oğlunun, Zethos ile Amphion’un, yanına sığınır. Oğulları da, Lykos ile karısı Dirke’yi öldürerek annelerinin öcünü alırlar.

Advertisement

Yunan mitolojisinde Amazonların kraliçesi olan bir başka Antiope daha vardır. Bu Antiope Atina’nın kahramanlarından Theseus’ la evlenerek Hippolytos’u dünyaya getirmiştir. Hippolytos’u sonradan bir deniz canavarı öldürmüştür.


Leave A Reply