Bakla Nedir? Bakla Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bakla nedir? Bakla nasıl bir sebzedir? Bakla nasıl yetiştirilir, özellikleri nelerdir? Bakla nerede yetişir, hakkında bilgi.

BaklaBakla; Baklagillerden, ılıman iklimlerde ve Türkiye’ nin hemen hemen her yöresinde yetiştirilen bir yıllık tırmanıcı otsu bir bitkidir. En eski kültür bitkilerinden biri olup, hem taze hem de kuru olarak tüketilir. Taze sebze olarak kullanılan meyveleridir. Kuruduğunda yalnızca tohumlanndan yararlanılır. Bazı yörelerde yeşil yapraklarından salata da yapılan bitkinin tohumlar nişasta ve proteince zengin, değerli besin maddeleridir. Hayvan yemi olarak da kullanılan bakladan ayrıca toprağı azotça güçlendirmek için yararlanılır. Türkiye’de bilinen türleri sakız, Fransız, İtalyan, sultan, kara ve iri bakladır.

Baklagiller, (Lat. Leguminosae). İki-çeneklilerden dünyanın her yanına yayılmış otlar, çalılar, ağaççık ve ağaçları kapsayan kapalitohumlularm, bileşikgillerden sonraki ikinci büyük familyasıdır. Yaklaşık 550 cins ve 13 bin türü kapsar. Türkiye’de 60 cins ve bu cinslere ait 800’den fazla tür doğal olarak yetişir. Familya bitkilerinin çoğunun köklerinde azot biriktiren bakteriler bulunur. Bu bakteriler köklerle ortak yaşam sürerler. Yapraklar almaşık dizilişli ve üyelerin çoğunda tüysü, bazılarında da elsi bileşiktir. Meyveler familyaya özgü baklamsı meyve tipindedir.Tek bir meyve yaprağından oluşmuş bağdıç, olgunlaştığmda ikiye ayrılıp açılır. Familya; bakla, bezelye, nohut, mercimek, fasulye gibi tohumları nişasta ve proteince zengin sebze bitkilerin yanında akasya, yalancı akasya, erguvan, keçiboynuzu, mor salkım gibi tanınmış ağaçlan; gülibrişim, küstümotu, sinameki, meyan, acıbakla, yonca, tırtıl, burçak, ıstakoz çiçeği gibi çeşitli amaçlarla yararlanılan otsu bitkileri de kapsar.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?