Barbados Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Barbados – Barbados ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

barbados-bayragiBarbados;

Yüzölçümü: 431 km2.
Başkenti: Bridgetown.
Dil: İngilizce, Kreol dili (Bajan).
Din: Hristiyan (% 70 Anglikan), Müslüman, Musevi, Hindu, çeşitli (% 30).
Para birimi: 1 Barbados doları=100 cent.
Başlıca kentleri: Speightstown, Holetown.

Orta Amerika’da, Küçük Antiller’de, ada devletidir. Atlas Okyanusu’nda, Küçük Antiller’de 59°37′ batı boylamı, 13°44′ kuzey enlemi arasında, Karaibler’in doğu ucunda, kasırgaların izlediği yolun güneyinde uzanır. Üçgene benzeyen (uzunluğu 33.7 km, en geniş noktası 22.52 km) adanın, batısında St. Vincent, güneyinde 400 km uzaklıkta Güney Amerika Kıtası vardır.

Yüzey Şekilleri; Büyük bölümü düz ve kireçli mercan kayalıklarıyla kaplı olan en yüksek noktası, kuzeyde Hillaby Tepesi’dir (335.5 m). Batı ve güney kıyıları, palmiye ağaçlarıyla çevrili, turizm açısından önemli geniş kumsallarla başlar. Doğu kıyıları denizden dik bir biçimde yükselen kayalıklarla kaplıdır. Gözenekli toprak, yağmuru hemen emdiği için önemli sayılabilecek ırmak yoktur.

Advertisement

İklim; Tropikal kuşakta ılıman iklim gözlenir. Coğrafya konumu ve aralıktan hazirana kadar etkili olan alizeler iklimi yumuşatır. Sıcaklığın 22-30°C arasında değiştiği (ortalama sıcaklık 26°C) adada, zaman zaman ısı 20°C’ nin altına düşebilir. Yağış ortalaması adanın yüksek orta kesimlerinde 1.875 mm, kimi kıyı bölgelerindeyse 1.250 mm’dir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Çeşitli meyve ağaçları, palmiye türünden süs bitkileri, banyan ağacı vb, gibi ilgi çekici bitkilerin yetişmesine karşın, alanının yarısını şekerkamışı ekimine ayrılması nedeniyle, özgün tropikal bitki örtüsü önemli ölçüde ortadan kalkmıştır. Kırmızı çiçekli bir çalı olan flamboyant ağacı, günümüzde de yetiştirilmektedir. Tarım alanlarına zarar veren yabanıl maymun, rakun ve firavun faresi vb başlıca yaban hayvanlardır. Ülkeyi çevreleyen sularda yunus, barakuda, çipura, çaça balığı ve uçan kefal gibi pek çok balık türü yaşar.

Ekonomisi; 17. yüzyıldan başlayarak İngiliz egemenliğine giren Barbados’ un ekonomisi, uzun süre köle emeği kullanan şeker plantasyonlarına dayandı. 1834’te kölelik kaldırıldıysa da şekerkamışı, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmayı sürdürdü. 1966’daki bağımsızlıktan sonra üretimi çeşitlendirmek için yoğun bir çaba harcandı. Günümüzde turizm ve hizmetler kesimi ulusal gelirin % 74’ünü oluştururken, tarımın payı % 6’ya düştü. Madencilik ve endüstri sektörünün payı % 30, inşaatın payıysa % 10 oldu. İklimin bütün yıl turizme uygun olması bu kesimden sağlanan geliri yükseltti.

Advertisement

Leave A Reply