Beyin Göçü Nedir? Kısaca

0
Advertisement

Beyin göçü nedir, nedenleri nelerdir? Beyin göçü nasıl gerçekleşir, özellikleri, beyin göçü hakkında kısaca bilgi.

Beyin Göçü

Beyin Göçü

Beyin Göçü Mesleki açıdan eğitim almış ve çok iyi yetişmiş kalifiye eleman dediğimiz çalışanların çeşitli nedenlerden dolayı başka ülkelerde çalışmayı tercih etmelerine beyin göçü denir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru yoğun olarak beyin göçü gerçekleşmektedir. Gidilen ülkelerde daha iyi bir çalışma ortamı ve hayat standartlarının yüksek olması beyin göçünün başlıca nedenleridir.

İlgisizlik, anlaşılamama, etnik ve siyasi baskılar da göç ne neden olmaktadır.

Beyin göçüne en iyi örnek olarak II. Dünya Savaşı sırasında Nazi baskısından kaçan Yahudi bilim adamlarının Türkiye’ye yerleşmeleri gösterilebilir.

Advertisement

Ülkemizden yurt dışına gönderilen 50 bin öğrencinin yıllık maliyeti 1,5 milyar doları bulmaktadır. 5 yıllık eğitim maliyeti ise 7,5 milyar doları geçmektedir. Ülkemizde iyi eğitim görmüş her 100 kişiden 59’u (%59) yurt dışında çalışmayı tercih etmektedir.

Ülkemiz beyin göçü sıralamasında 32 ülke içinde 24. sıradadır. En fazla beyin göçü veren ülke ise Hindistan’dır. En çok beyin göçü alan ülkeler ise Kanada, ABD, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerdir. Ülkemizde beyin göçüne karşı son yıllarda gerek resmi, gerekse özel kurumlarca çeşitli önlemler alınmakta ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.


Leave A Reply