Bumerang Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bumerang ne demektir, ne işe yarar? Bumerang özellikleri, kullanım alanları, tarihçesi nedir, bumerang hakkında bilgi.

Bumerang

Kaynak: pixabay.com

Bumerang

Bumerang; Avusturalya yerlilerince ay ve savaş aracı olarak kullanılan kıvrık atım çomağıdır.

Yerli Avustralya dillerinden olan sözcük, atıcının bulunduğu yere geri dönebilme olanağına sahip bumerang türünü tanımlarsa da, çoğu bu özelliği taşımaz, bir cisme çarpan bumerangların hiçbiri geri dönmez. Sert ve çatallı ağaç dallarından yontulan, her zaman eşit uzunlukta olması gerekmeyen iki kol, 90°’den az bir açının yaklaşık 180°’ye kadar değişen durumunda bulunabilir. Uzunluğu 30.5 cm ile 91.4 cm arasında değişir. Atıldığında geri dönen bumerang, üç özellik taşır: Kollarda abartmalı bir eğrilik vardır; bir yüzü öbürüne oranla daha eğri gözükür; kollar bir uçak pervanesine benzer biçimde 2° ile 3° arasında bir açı ile birbirine göreceli olarak bükülmüştür. Atıldığında geri dönen bumerangın uçuş yörüngesi, atıcıdan başlayarak oluşan elips biçiminde bir yoldur. Başlangıçta fırıldak gibi dönerek yol alan bumerang, uçuş hızı kesildikçe bu özelliğini yitirir; atıcısının eline kendi ekseni çevresinde dönmeksizin ve gücü tükenmiş olarak ulaşır. 1846′ da İngiliz bilim adamı Sir T.C. Miteheld’in özelliklerini açıkladığı yalnızca Avustralya’da örneği bulunan geri dönen bumerang günümüzde yalnızca spor amaçlı olarak kullanılır.

Bumerang

Kaynak: commons.wikimedia.org

Modern Hayatta Kullanımı

Günümüzde bumeranglar çoğunlukla eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Fırlatma yarışmalarının farklı türleri vardır: geri dönüşün doğruluğu; Avustralya turu; hile yakalamak; havada maksimum süre; hızlı yakalama; ve dayanıklılık. Modern spor bumerang (genellikle ‘boom’ veya ‘rang’ olarak anılır) Fin huş ağacı kontrplaktan, sert ağaçtan, plastik veya kompozit malzemelerden yapılır ve birçok farklı şekil ve renkte gelir. Çoğu spor bumerangı tipik olarak 100 gramdan (3,5 oz) daha hafiftir ve MTA bumerangları (maksimum havada kalma olayı için kullanılan bumeranglar) genellikle 25 gramın (0,9 oz) altındadır.

Bumeranglar ayrıca, bumerang uçuşunun bir kuşun uçuşunu daha iyi taklit ettiği ve daha zorlu bir hedef sunan av tüfeği sporlarında kil güvercinlere bir alternatif olarak önerilmiştir.

Modern bumerang, genellikle bilgisayar destekli, hassas kanat profilleriyle tasarlanır. “Kanat” sayısı genellikle 2’den fazladır, çünkü 3 veya 4 kanat 2’den daha fazla kaldırma sağlar. En son icatlar arasında, farklı bir görünüme sahip olan ancak geleneksel bumeranglarla aynı geri dönüş ilkesini kullanan yuvarlak şekilli bir Bumerang bulunmaktadır. Bu, oyuncular için daha güvenli bir yakalama sağlar.

Advertisement

1992’de Alman astronot Ulf Merbold, Spacelab’da, bumerangların Dünya’da olduğu gibi sıfır yerçekiminde işlev gördüğünü belirleyen bir deney yaptı. Mir’deki Fransız Astronot Jean-François Clervoy 1997’de bunu tekrarladı. 2008’de Japon astronot Takao Doi, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki deneyi tekrarladı.

Yirminci yüzyılın sonlarından itibaren, alışılmadık şekilde tasarlanmış sanat bumeranglarının bağımsız yaratılmasında bir gelişme oldu. Bunlar genellikle geleneksel tarihsel nesnelere çok az benzerlik gösterir veya hiç benzemez ve ilk bakışta bu nesnelerden bazıları bumerang gibi görünmeyebilir. Modern ince kontrplakların ve sentetik plastiklerin kullanımı, başarılarına büyük katkı sağlamıştır. Tasarımlar çok çeşitlidir ve hayvanlardan ilham alan formlardan, esprili temalardan, karmaşık kaligrafik ve sembolik şekillerden tamamen soyuta kadar değişebilir. Boyalı yüzeyler benzer şekilde zengin çeşitliliktedir. Öncelikle sanat objesi olarak yapılan bazı bumeranglar, geri dönmek için gerekli aerodinamik özelliklere sahip değildir.

Bumerang Nedir? Sözlük Anlamı

“Bumerang”
Kıvrık bir sopaya benzeyen ve fırlatıldığında geri dönen, ağaçtan yapılma bir av aracı

CÜMLE İÇİNDE KULLANIMI

  • ***Yaptıklarım bumerang gibi bana geri dönüyor.
  • ***Bumerang eskiden bir savaş aleti olarak kullanılırmış.
  • ***Bumerang şekli kıvrık bir alettir.
  • ***Fırlat at uzağa / Döner gelir bumerang
  • ***Korkma bumerang gibi geri dönecektir.


Leave A Reply