Cinco de Mayo Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Cinco de Mayo Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Cinco de Mayo nedir? Her yıl 5 Mayıs’ta kutlanan Meksikalılara özgü bir gün olan Cinco de Mayo hakkında ilginç genel kültür bilgileri.

Cinco de Mayo

Kaynak : pixabay.com

Cinco de Mayo 5 Mayıs’ta hem Meksika’da, özellikle Pueblo’da hem de ABD’de kutlanır. Her iki ülkenin de bu günü kutlama nedenleri farklı kökenlere sahiptir. Meksika’da bu tatil, 5 Mayıs 1862’de Meksika ordusunun Fransızları yenmesiyle sona eren Pueblo eyaletindeki Pueblo Savaşı’nı kutluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Cinco de Mayo, özgürlük ve demokrasiyi, Meksika mirasını ve gururunu anmak için bir kutlama olarak başladı. Amerikan İç Savaşı sırasında Amerikan Batı’sında Meksikalı-Amerikalı topluluklar tarafından başladı.

İlginç Cinco de Mayo Bilgileri

 1. Meksika’da Cinco de Mayo’ya ‘Puebla Savaşı Günü‘ denir.
 2. Meksikalılar, Pueblo Savaşı’nda Fransızları yendiğinde bu beklenmedik bir durumdu. Fransızların kazanacağı, savaş borçlarını tahsil etmek için orada oldukları düşünülüyordu.
 3. İspanya ve İngiltere de borçları tahsil etmek için kuvvet gönderdi, ancak Meksika ile anlaşmaya vardıktan sonra geri çekildi.
 4. Fransız ordusu daha donanımlı, daha iyi eğitimli ve çok daha büyüktü. Meksika’da yalnızca yaklaşık 4.000 zayıf silahlı asker vardı ve Fransa’da 6.500 ila 8.000 arasında iyi donanımlı asker vardı. Fransa bu savaşa kadar 50 yıldır yenilmemişti.
 5. Cinco de Mayo genellikle Meksika’nın Bağımsızlık Günü ile karıştırılır. Meksika’nın Bağımsızlık Günü 16 Eylül’de ve Meksika’daki en önemli vatansever tatili olarak kabul ediliyor.
 6. 2005’te ABD Kongresi, Cinco de Mayo’nun “tarihi önemini” tanıyan bir kararı onayladı.
 7. Dünyanın en büyük Cinco de Mayo kutlaması California, Los Angeles’ta gerçekleşir. Adı ‘Fiesta Broadway‘ dir ve bu kutlamalar 1990’da başladı. Kutlamaya yaklaşık 600.000 kişi katılıyor.
 8. Cinco de Mayo’da popüler olan yiyeceklerden bazıları enchilada, tacos, burrito ve guacamole içerir. Popüler içeceklerden bazıları tekila ve margarita içerir.
 9. Meksikalılar Fransızları yendiğinde bu ABD’yi de etkiledi ve bu durum III. Napolyon’un Konfederasyon isyancılarına malzeme temin etmesini imkansız hale getirdi.
 10. Meksika Fransız ordusunu yendikten bir yıl sonra 30.000 askerle geri döndüler ve Mexico City’yi aldılar. Meksika bir kez daha kontrolü ele geçirene kadar üç yıl daha savaşmak zorunda kaldı.
 11. Pueblo Savaşı’ndan bu yana hiçbir Avrupa ülkesi Amerika’yı işgal etmedi.
 12. 2006’da ABD’de en az 150 resmi Cinco de Mayo etkinliği düzenlendi.
 13. Meksika’da Cinco de Mayo, öncelikle Meksika’nın Pueblo kentinde kutlanır. Ülkenin geri kalanında o kadar popüler değildir.
 14. Amerika Birleşik Devletleri’nde Meksika’dan daha popülerdir.
 15. İtalya’nın hemen altında bir ülke olan Malta’da da kutlanır.
 16. Kanada’da Windsor, Ontario’da Cinco de Mayo Sokak Festivali vardır. Bir Cinco de Mayo paraşütle atlama etkinliği, Vancouver, British Columbia’daki paraşütle atlama kulüpleri tarafından düzenlenmektedir.
 17. Karayipler, Cayman Adaları, Montego Körfezi, Avustralya, Londra, Paris ve hatta Yeni Zelanda’da da kutlamalar yapılmaktadır.
 18. Meksika’daki tüm devlet okulları 5 Mayıs’ta kapalıdır.


Leave A Reply