Çine Nerededir?

0
Advertisement

Çine nerededir? Çine hangi ilimize bağlıdır? Çine ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Aydın - Çine

Aydın – Çine

Çine; Aydın İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.1 bucağı (Akçaova), 65 köyü vardır. İlin güneyinde; doğudan Bozdoğan, kuzeyden Yenipazar, batıdan Koçarlı ilçeleri, güneyden Karpuzlu ile çevrilidir.

Üç yönden yükseltilerle çevrili ilçe topraklarının başlıca yükseklikleri; batıda Subize Dağı, güneyde Menteşe Dağları’nın uzantısı Tekke Dağı ve Gökbel Dağı’dır. Bu yükseltilerin ortası ovalarla kaplıdır. İlçe merkezinin de bulunduğu düzlük Çine Ovası, güneybatıdaki düzlük de Karpuzlu Ovası adını alır. İlçenin en önemli ırmakları, Çine Çayı ve Karpuzlu Çayı’dır. Karpuzlu Çayı üzerinde aynı adı taşıyan bir baraj bulunur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Çine Çayı’nın suladığı ovada buğday, mısır, pamuk, zeytin ve incir yetiştirilir. İlin zeytin üretimi en yüksek ilçesidir. Hayvancılık özellikle küçükbaş hayvan besiciliği gelişmiştir.

Kendi adıyla anılan ovanın doğusunda, deniz düzeyinden 90 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezine 65 km uzaklıktadır. 1880’de, Aydın’a bağlanan ilçenin eski adı Kıraba idi. İlçedeki en önemli tarihsel kent Alabanda’ dır.

Advertisement

Leave A Reply