GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların) Yararları ve Zararları Nelerdir?

1
Advertisement

GDO (Genetiği değiştirilmiş organizmaların) yararları ve zararları nelerdir? GDO nun olumlu ve olumsuz yönleri maddeler halinde.

gdo

Kaynak: pixabay.com

GDO’nun Yararları ve Zararları Nelerdir?

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar), kimyasalların ürün boyutlarını ve verimini artırmak için ekinlere pompalandığı bir bilimsel çiftçilik biçimidir. Bu yöntem son derece tartışmalı olmasına rağmen, günlük gıdalarda giderek daha yaygın hale gelmiştir. Ancak, diğer tüm süreçlerde olduğu gibi, iki yönü vardır. Genetiği değiştirilmiş ürünler yaratmanın avantajları ve dezavantajları.

GDO’ların Yararları Nelerdir?

1. Daha fazla kar sağlar.

GDO’lar, çiftçilere daha büyük bir kar sağlamada ve kaynaklara daha az zaman ayırmalarını gerektirmede etkili bir yoludur.

2. Genetik değişikliklerin bilgisini sunar.

Bu, GDO bitkileri için genetik haritalama yoluyla yapılır. Bu şekilde, mahsulün genlerini geliştirme ve onları insan üretimi ve tüketimi için daha yararlı hale getirme becerisini elde ederiz. Bitkiler sıcaklığa direnecek veya daha yüksek verim sağlayacak şekilde tasarlanabilir, bu da iklim kısıtlamalarının bulunduğu bölgeler için avantajlıdır.

3. Ekonomik olarak etkilidir.

GDO’lar zararlılara dayanacak şekilde tasarlandığından, daha fazla tasarruf anlamına gelen pestisit kullanımına gerek kalmayacaktır.

4. Gıda fiyatlarını düşürür.

Gelişmiş ürünler ve daha düşük maliyetler daha ucuz yiyeceklere yol açabilir. Bu, günlük tüketim için gereken kaynağı satın almaya gücü yetmeyen ailelere yardımcı olacaktır, bu nedenle açlık önlenecektir.

Advertisement
5. Ürünlere daha fazla besin değeri ekler.

GDO yöntemi, gerekli vitamin ve mineralleri olmayan ekinlere besin değeri ekleyebilir. Dünyadaki pirinç veya mısırın temel besin olarak kullanıldığı yerler düşünüldüğünde, besin değerlerini arttırmak için bu bitkilere bitki genleri eklenebilir. Bu, yetersiz beslenen popülasyonların diyetlerinden daha fazla besin almasına yardımcı olur.

6. Ürünlerin güvenli olduğu tespit edilmiştir.

GDO’lu ürünlerin ve diğer ürünlerin hassas bir şekilde değerlendirilmesi ve test edilmesi, insan tüketimi için güvenli oldukları anlamına gelir. Aslında, araştırmalar geleneksel ürünlere kıyasla daha güvenli olduklarını göstermektedir.

gdo

Kaynak: pixabay.com

GDO’ların Zararları Nelerdir?

1. Ekosistemimiz için önemli olan böcekler için tehlikeli olabilir.

GDO’ların bazı böcekler için tehlikeli olduğuna inanılıyor çünkü yeni ürün genleri onlar için ölümcül olabilir. Bu, kelebekler gibi, tehlikeli olmayan böcekler söz konusu olduğunda dikkat çekicidir.

2. Ekosistemde yapabileceği değişiklikler.

GDO’ların yapım süreci, bir organizmanın genomuna yeni genetik materyal eklemeyi içerir. Tarımsal ekolojide, bu, mısır gibi mahsullerin genomunda yeni genlerin tanıtılması anlamına gelir. Genetiği değiştirilen ekinlerinin geniş ölçekte yetiştirilmesinin etkileri üzerine yapılan araştırmalar, GDO türlerinin ekosistemi değiştirebileceğini göstermiştir. Bazı çalışmalarda GDO türlerinin tarımı değiştirme potansiyeline sahip olduğu kanıtlanmıştır.

3. Çevreye zarar verebilir.

Genetiği değiştirilmiş ürünler, bitkileri dikmek ve yetiştirmek için doğal bir yol olmadıkları için çevre için tehdit oluşturabilir.

4. İstenmeyen kalıntı etkilere neden olur.

Genetik olarak değiştirilmiş bir bitki, uzun süre toprakta kalabilen, istenmeyen kalıntı maddeleri bırakabilir. GD ekinlerinden gelen suşlar (türler), ekinler çıkarıldıktan sonra bile yıllarca toprakta kalabileceği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu veriler, bu bitkilerin yokluğuna rağmen, suşun 5 yıldan fazla sürdüğünü bildirdi.

Advertisement
5. Daha fazla yabani ot oluşturabilir.

Tasarlanmış ürünlerin, daha fazla yabani ot yaratabilecek, yabani bitkilere gen aktarımında aracı olarak hareket edebileceğini unutmayın. Bu yeni yabani otları kontrol altında tutmak için bilim adamları, GDO dışı yabani otlar için gerekli olmayan yeni herbisitleri icat ettiler. Bu kimyasallar aynı zamanda GDO bitkileri üzerinde beslenen çeşitli memeliler ve amfibiler için de zehirlidir. Testler, bu herbisitlerin alımının, su ekosistemleri üzerinde de zehirli sonuçlara neden olduğunu göstermektedir.

6. Ürün çeşitliliğini tehdit ediyor.

Gen genetik çeşitliliğine GD genlerinin dahil edilmesine karşı muhalefet vardır, çünkü bu genler diğer organik tarım ürünlerine yayılabilir ve tarımda ürün çeşitliliğini tehdit edebilir. Ve ürün çeşitliliği azalırsa, ekosistemimizin tamamı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacak ve diğer organizmaların nüfus dinamiklerini etkileyecektir. Genetik olarak değiştirilmiş tek bir ürün suşunun, GD dışı mahsulü dölleyebilme olasılığı mevcuttur ve çapraz tozlaşma meydana gelmesi için karşılanması gereken birçok koşul vardır. Bununla birlikte, büyük ölçekli bir plantasyon (GDO lü ürün ekimi), GDO lu olmayan ürünler ile üreme riskini arttırır. Burada GD olmayan bitkilerle çapraz tozlaşma bir hibrid suş (tür) oluşturabilir. Bu, çevreye biyoçeşitliliği rekabet yoluyla azaltabilecek ekolojik yenilik veya yeni yapay suşların daha büyük olasılıkları anlamına gelir.

7. Ticaret sorunları

Dünyadaki diğer ülkelerde ve bölgelerde, tarife ve kota gibi ticaretle ilgili sorunlar olabilir.


1 Yorum

  1. bu yazıya alakıdar bu pıroblemler neden önemli sorusuna cevap bulamadım benim buna alakıdar cevaplara ihtiyacım var.

Leave A Reply