Kalite Nedir? Kalite Tanımı Nasıl Yapılır? Resmi Kalite Tanımları Nasıldır?

0
Advertisement

Kalite ne anlama gelir? Kalite konu anlatımı ve kalite kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Kalite

Kalite , kendi türünden herhangi birine göre değer verilmesine izin veren herhangi bir şeyin doğal bir özelliğidir. Kalite kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Temel olarak, bir nesnenin doğasında bulunan ve ona örtük veya açık ihtiyaçları karşılama yeteneği veren özellikler kümesini ifade eder. Öte yandan, bir ürün veya hizmetin kalitesi, müşterinin o ürüne ilişkin algısıdır , tüketicinin söz konusu ürün veya hizmete uygunluğunu ve ihtiyaçlarını karşılama kabiliyetini varsayan zihinsel bir saplantısıdır. Bu nedenle, örneğin posta hizmetinin kalitesi, dikkate alınan bağlamda tanımlanmalıdır., dişçilik hizmeti, ürün, yaşam vb. Bir ürün veya hizmetin kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama yeteneğidir. Kalite içsel veya dışsaldır. İç kalite bir laboratuvarda planlanır ve elde edilir ve dış kalite müşteriye aittir ve nihayetinde algılanır veya istenir.

Üretim perspektifinden tanımlar

Kalite, bir ürünün tasarım özelliklerini karşılama derecesidir . Spesifikasyonlar, müşterinin gereksinimleri dikkate alınarak, mal veya hizmetin belirli özellikleri için şirket tarafından istenen değerlerdir. Konsept, müşterinin ürüne uygunluğunu etkilediği için özneldir. Pazarlanabilmeleri ve kalite standartlarını belgeleyebilmeleri için belirli standartları karşılamaları gerekir . Kalite, kullanılan üretim veya operasyon sisteminin doğal bir özelliğidir; ne kadar olgun olursa, müşteri gereksinimlerini karşılamaya o kadar yakın olur. Monozukuri , Yalın Üretim ve Toyota Üretim Sistemi üretim sistemleri içinde kalite ölçümü, uygulama süresi ve maliyetlerle birlikte taktik bir gösterge olarak kabul edilir.

Diğer Tanımlar ve Açıklamalar

Vasatla yetinmek yerine daha yüksek bir standart aramak demektir. Doğuştan gelen bir nitelik, mutlak ve evrensel olarak tanınan bir özelliktir. Bazı gerekli niteliklere göre niteliksel ve niceliksel olarak farklılaşmaktır. Her birimin içerdiği parasal olarak ölçülemeyen bir özelliğin miktarıdır. Tüketici isteklerini tatmin etme yeteneği. Kullanıma uygunluktur. Müşteri tercihlerine nasıl yanıt verdiğine bağlıdır. Bir ürün veya hizmetin sahip olması gereken erdemler ve niteliklerdir. Kalite, müşteriye değer katmak, yani ürün veya hizmetin, müşterinin almayı beklediğinden daha üstün ve uygun bir fiyata kullanım koşulları sunmak anlamına gelir. Kalite aynı zamanda bir ürünün insan toplumunda neden olabileceği kayıpların en aza indirilmesi ve müşteri memnuniyetinin sağlanma derecesini ifade eder. Kalite kavramının güncel bir vizyonu, kalitenin müşteriye istediğini değil, asla hayal etmediğini teslim etmek olduğunu ve bir kez elde ettiğinde, her zaman istediği şey olduğunu anladığını gösterir.

Kalite

Kaynak : pixabay.com

Resmi tanımlar

Kalite dünyasında tanınmış kuruluşların ve uzmanların diğer tanımları şunlardır:

Advertisement
 • ISO 9000 standardı : kalite, bir nesneye (ürün, hizmet, süreç, kişi, kuruluş, sistem veya kaynak) özgü bir dizi özelliğin gereksinimleri karşılama derecesidir.
 • Kraliyet İspanyol Akademisi : Bir şeyin kendi türünün geri kalanından daha iyi veya daha kötü olarak değerlendirilmesine izin veren bir şeyin doğasında bulunan özellik veya özellikler dizisi. ISO 9001 tarafından nasıl tanımlandığına çok benzer
 • Philip Crosby : Kalite, müşterinin gereksinimlerinin karşılanmasıdır.
 • Joseph Juran : Kalite, müşteri kullanımına uygunluktur. Sadece bir yönü olan kullanıma odaklanılmıştır.
 • Armand V. Feigenbaum : Müşteri beklentilerinin tatmin derecesidir.
 • Genichi Taguchi : Ürün veya hizmetin piyasaya sürüldüğü andan itibaren toplumda neden olduğu (parasal) kayıpların düzeyidir.
 • William Edwards Deming : Müşteriye sağladığı memnuniyettir.
 • Walter A. Shewhart : Kalite, iki boyutun etkileşiminin bir sonucudur: öznel boyut (müşterinin ne istediği) ve nesnel boyut (ne sunulur). Süreçte öznelliğin önemini belirtmek.

Kalite, asla daha yüksek ürün veya hizmet nitelikleriyle karıştırılmamalıdır, bunun yerine, sunulan malın, tasarlandığı müşterileri tatmin eden niteliklerinin düzenli ve kalıcı olarak elde edilmesiyle karıştırılmamalıdır. Bu bilgiler müşteri şikayetlerinden elde edilir .

Kalite Nedir? – Sözlük Anlamı

Kalite : Nitelik
“Bizde de Türk edebiyatı ne kadar millî kaynaklara gitmiş ise kalite bakımından o kadar yükselmiştir, denilebilir.” – M. Kaplan

 • kalite çemberleri : Bir iş yerinde işin daha etkili ve verimli yapılabilmesi için bilgi akışının hızlanması amacıyla oluşturulan ekipler
 • kalite kontrolü : Her türlü malın üretiminin başlangıcından mal çıkışına kadar nitelik ve özelliğinin belirlenmesi için yapılan değerlendirme ve denetim
 • kalite riski : Alıcının, varış yerine gelen malının kalitesi için yüklendiği riziko


Leave A Reply