Kimine Hay Hay Kimine Vay Vay Ne Demektir? Atasözünün Anlamı

0
Advertisement

Kimine Hay Hay Kimine Vay Vay atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, Kimine Hay Hay Kimine Vay Vay hakkında yazı.

Kimine Hay Hay Kimine Vay Vay

KİMİNE HAY HAY, KİMİNE VAY VAY.

Atasözünün Kısaca Anlamı: dünyada kiminin talihi iyi, kiminin de kötü gider.

İnsanın hayatında başına gelenler göreceli durumlardır. Görecelilik kişinin durumuna göre değişiklik gösterir. Örneğin bir hastalığın salgını oldukça kötü bir durumdur. Bir çok insan için bu böyledir. Salgın binlerce kişinin ölümüne neden olabilir, acılara sebep olur. Hatta Çin’deki korona salgını gibi bir salgın küresel boyda etkili olmuş, ticareti de etkilemiştir. Bu kötü durum bile bazı kişilerin işine yaramıştır. Kimler mi? İlaç şirketleri. Her durum iki taraflıdır. Kötü olan bir durum başkası için güzel olabilir. Bu da hayatın bir cilvesi olsa gerek…

Açıklaması

Olaylar, yoksullar ve varsıllara göre değişir. Bir olay yoksulu üzerken, varsılı sevindirebilir.

Advertisement

Örneğin kış ne kadar şiddetli geçerse geçsin varsılı etkilemez. Evi sağlamdır. Yakacağı, yiyeceği vardır. Ona göre kar yağmış, yağmur yağmış önemli değildir. Yoksul için öyle mi? Kış uzadıkça direnci azalır. Yakıtı, yiyeceği biter. Onun için kış, bir felakettir.

Dünya nimetleri eşitçe dağıtılmamıştır. Kimi kişiler, istedikleri gibi mala mülke kavuşurlarken, kimileri de yokluk içinde ölüp giderler.

Eskilerin “alın yazısı” dedikleri bu bozuk düzeni, çağdaş insan değiştirmeye çalışıyor. Herkesin güleceği, mutlu olacağı demokratik bir düzen kurmanın savaşımını (mücadelesini) veriyor.

Kader İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Advertisement

Leave A Reply