Lif ve Flavonoidler Açısından Yüksek Değerlere Sahip Meyveler Hangileridir?

0
Advertisement

Sağlıklı bir diyetin parçası olarak lif ve flavonoidler açısından yüksek olan meyveleri yemek, kanser ve kalp hastalığı gibi diğer kronik hastalık riskinizi azaltabilir.

Bitkisel gıdaların sindirilmeyen kısmı olan lif, sindirime yardımcı olmak ve kabızlığı önlemek veya rahatlatmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunar. Flavonoidler, hastalığa neden olan bu moleküllerin vücudunuzdaki hücrelere zarar vermesini önleyen serbest radikal süpürücü özellikler içerir. Lif ve flavonoidlerin sağlık yararlarından yararlanmanın en iyi yollarından biri, her gün çeşitli taze, renkli meyveler tüketmektir.

elma

Kaynak: pixabay.com

Elmalar

Kabuklu elmalar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ve sindirim kanalınızdan gıda geçişini yavaşlatan 4 gram çözünür lif içerir. İlgili sağlık konusunda otorite olan kurumlar, elmaların, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilecek flavonoid antioksidan bileşiklerin bir alt sınıfı olan 8.11 miligram flavan-3-ols içerdiğini belirtmektedir. Linus Pauling Enstitüsü, bireysel flavonoid alımları farklılık gösterse de, toplam flavonoid tüketiminin tipik olarak günde 150 ila 200 miligram civarında olması gerektiğini bildiriyor.

turunç

Turunçgiller

Portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller, vücudunuzu kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklara karşı koruyabilen flavonon flavonoid grubuna aittir. Limonlar 49.81 miligram flavonon içerir. Ardından sırasıyla 42.57 ve 17.96 miligram içeren portakallar ve mandalinalar gelir. Narenciye meyvesinde bulunan çözünür bir lif olan pektin, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Bir orta boy portakalda 3 gram lif bulunurken, bir büyük mandalina ve bir orta boy limonun her biri 2.4 gram lif içerir.

çilek

Raflarda Satılmayı Bekleyen Çilekler

çilek

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve çilek dahil olmak üzere meyveler, antosiyanidin flavonoid grubuna aittir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde bu bileşikler, vücudunuzdaki LDL’nin serbest radikallerle reaksiyona girmesiyle oluşan LDL kolesterol oksidasyonundan sizi koruyabilir. USDA, bir fincan yaban mersini, diğer tüm meyvelere kıyasla en büyük miktar olan 163,52 miligram antosiyanidin içerdiğini söylüyor. Meyveler de mükemmel bir lif kaynağıdır. Bir fincan ahududu, 8 gram lif içerirken, böğürtlen, yaban mersini ve çilek sırasıyla 7.6, 3.6 ve 3 gram içerir.

Advertisement

Muz Çayı

Muz

Muz ayrıca 7.39 miligram içeren flavonoidlerin antosiyanidin grubuna aittir ve serbest radikallerden koruma sağlar. Muz potasyum, beta-karoten, A, C ve E vitaminleri, lutein ve selenyum gibi sağlıklı besinlerle doludur. Bir orta boy muz, glikozun kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatan ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olan 3 gram çözünür lif içerir.


Leave A Reply