Noel Ağacı Nedir? Neden Süslenir? Kökeni ve Tarihçesi Nedir?

0
Advertisement

Noel ağacı nedir? Noel ağacı neden süslenir, özellikleri nelerdir? Noel ağacı ilk nasıl ortaya çıkmış kökeni ve hikayesi nedir?

Noel Ağacı

Noel ağacı

Noel ağacı; Noel şenlikleri sırasında ışık ve süslerle donatılan ağaçtır. Yaprakdökmeyen ağaçlan ve çelenkleri ölümsüz yaşamın simgesi olarak Adlanmak. Eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneğiydi. Avrupalı putperestler arasında yaygın olan ağaca tapınma, Hıristiyanlığı benimsemelerinden sonra, İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırmak ve Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak üzere ev ve ambarlarını yılbaşında ağaçlarla donatma geleneği biçiminde sürdü. Almanya’da da kış ortasına rastlayan tatillerde evin girişine ya da içine bir Yule (yeni yıl) ağacı konuyordu.

Günümüzdeki Noel ağacı Almanya’nın batısından kaynaklandı. Ortaçağda Adem ve Havva’yı canlandıran gözde bir oyunun ana dekoru. Cennet Bahçesi’ni temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Âdem ve Havva yortusunda (24 Aralık) Almanlar evlerine böyle bir Cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon’daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Ayrıca bazı yerlerde Hz. İsa’yı simgeleyen mumlar eklendi. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve Cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu.

İngiltere’ye 19. yüzyılın başlarında ulaşan Noel ağacı, Kraliçe Victoria’nın eşi Alman prens Albert’in desteğiyle yüzyılın ortalarında yaygınlaştı. O dönemde Noel ağaçları, dallarına kurdele ve kâğıt zincirlerle asılmış mum, şekerleme ve keklerle süsleniyordu. Göçmen Almanların Kuzey Amerika’ya 17. yüzyılda götürdükleri Noel ağacı 19. yüzyılda moda oldu. Gelenek Avusturya, İsviçre, Polonya ve Hollanda’da da yaygındı. Japonya ve Çin’e 19. ve 20. yüzyıllarda Amerikalı misyonerlerin tanıttığı Noel ağaçlan ince işlenmiş kâğıt süslerle donatılıyordu.

Noel Ağacı Neden Süslenir? Kökeni Nedir?

Noel Ağacı, yılbaşı sezonu boyunca evlerde ve işyerlerinde süslenen bir simge olarak kullanılır. Noel Ağacının süslenmesinin kökeni, 16. yüzyıl Almanya’sına dayanır. Bu dönemde, Almanya’da Katolik kiliseleri tarafından, “Paradeisbaum” adı verilen, çam ağaçlarının evlerde süslendiği ve dini anlamları olduğu söylenir. Daha sonra, bu gelenek İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine de yayılmıştır.

Advertisement

Günümüzde, Noel Ağacının süslenmesi, yılbaşı sezonunun simgesel bir parçası olarak kabul edilir. Noel Ağacının süslenmesi, aileler arasında bir gelenek olmuş ve yılbaşı sezonunun hareketli atmosferine katkıda bulunmuştur. Noel Ağacının süslenmesi, aynı zamanda, Noel Baba ve yılbaşı hediyesi bekleme temasını da içerir.

Günümüzde, Noel Ağacının süslenmesinde kullanılan aksesuarlar arasında, renkli ışıklar, süsler, çam yaprakları ve başka eşyalar yer alır. Bu aksesuarlar, ağacın görünüşünü zenginleştirir ve ailelerin yılbaşı sezonunun mutluluğunu ifade etmesine yardımcı olur.


Leave A Reply