Salatalığın Sağlığımız ve Cildimiz İçin Faydaları, Kullanım Şekli

0
Advertisement

Salatalığın sağlığımız ve cildimiz için yararları nelerdir? Salatalık nasıl kullanılır, neye iyi gelir? Salatalığın besin değeri ve faydaları.

salatalık

Salatalık nedir?

İlk olarak Hint Yarımadası’nda üretildiği söylenen salatalık, insan sağlığı için hem çok doğal hem de çok yararlı sebzelerden bir tanesidir. Yetiştirme şartları olarak en rahat yetişme imkanı olan salatalık, bu rahatlığı dolayısıyla çoğu bölgede rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Biçim olarak hem küçük hem büyük boyutlarda olabilen salatalık, renk olarak da açıklı koyulu yeşil renklere sahip olabilmektedir. Fiziki yapısında dışında ince bir kabuğu bulunur, istenirse kabuğuyla istenirse de kabuğu soyularak tüketilebilir. İç kısmı da gayet sulu ve çekirdeklidir.

Çekirdekleri ağızda kaybolacak yapıdadır bu yüzden direk olduğu gibi tüketilebilir. Salatalığın en büyük özelliği, çoğu sebzenin içeriğinden daha fazla su içermesidir. Salatalık malzeme olarak yapılan salataların ana malzemelerinden biri olarak kullanılır ve çiğ olarak tüketilmesi tercih edilmektedir. Ayrıca içeriğindeki bol sayıdaki mineraller ve vitaminlerle de çok önemli bir yiyecek olma özelliğini taşımaktadır. İçerisinde E vitamini, A vitamini, K vitamini ve C vitamini; bunun dışında folat, protein, riboflavin, diyet lifleri, niasin, sodyum, prodoksin, tiamin, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, kinko ve manganez gibi mineraller de bulunan salatalığın bu kadar zengin içerikle sağlık için ne kadar faydalı olduğunu tahmin etmek olasıdır.

salatalık

Salatalığın faydaları

Cilt ve deri sağlığı :

Görüldüğü gibi piyasadaki çoğu saç ürününün ve cilt ürününün içerisindeki bileşenlerden biri mutlaka salatalık olmaktadır. Ciltteki yaşlanma durumundan kaynaklı kırışıklıkları yok etmek için, daha canlı bir cilt yapısına kavuşmak için, ciltteki sarkmaların ve yapı bozukluklarının engellenip daha gergin bir cilt yapısı oluşturmak için ve göz altlarındaki morluk durumunu ya da şişlikleri ortadan kaldırmak için salata ve salata özü birebir bir malzemedir. Cildi canlandırıcı etkisi sayesinde yüzünde yara ve yara izleri olan bireylere özellikle tavsiye edilen salatalık, bu bölgelere uygulandığında daha hızlı iyileşme süreci yaşanması için yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında göz altındaki şişlikleri ve morlukları giderebilme özelliği de içerisinde yer alan kafeik asit ve askorbik asit özünden kaynaklanmaktadır. Son olarak ciltte özellikle yaz aylarında oluşan güneş yanıklarının tedavisinde de doğal bir ürün olarak kullanılabilmektedir. Püre haline getirilerek ya da dilimlenerek yanık bölgeye koyulan salatalık hem acıyı dindirmekte hem de yanığın daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Advertisement
Yorgunluk giderici :

Salatalığın içerisindeki yoğun miktardaki karbonhidrat ve B vitamini sayesinde kendisini tükettiğinizde hem gün içerisindeki yorgunluğunuz ortadan kalkacak hem de atıştırmalık doğal bir ürün yemiş olacaksınız.

Selülit giderici :

Özellikle yaz aylarında olmak üzere yıl boyunca sürekli selülitlerinden şikayet eden ve onlardan kurtulmak isteyen bayanlar için doğal bir selülit giderici yöntem olan salatalık, sorunlu bölgelere dilimlenmiş olan salatalıklar koyulduktan sonra bir kaç dakikalık süreçte ovalayarak müdahalede bulunun. Böylelikle salatalığın içerisinde bulunan fitokimyasallar derinize nüfuz ederek derideki kolajen yapının daha gergin bir hale gelmesini sağlamaktadır. Hem dış görünüşte deriniz gerilecek hem de selülitlerinizin görüntüsü bu uygulamayı yapmadan önceki görüntüye göre daha da azalacaktır.

kuru ağız

Ağız kokusu :

Yemek yedikten sonra ya da sabahları diş bakımını yapmasına rağmen hala ağız kokusundan şikayetçi olan bireylerin mutlaka kullanması gereken ürünlerin en doğalı salatalıktır. Bir adet salatalık dilimini dilinize koyarak 30 saniye içerisinde ağzınızda bekletmeniz kötü kokuların kaybolmasında son derece etkili olacaktır. Çünkü ağzınızda kötü bir koku oluşmasının kaynağı olan bakteriler, salatalığın içerisindeki fitokimyasallarla tepkimeye girdiklerinde etkisiz hale gelmektedir.

Baş ağrısı :

Gün içerisinde çok fazla baş ağrısı çekmiş ve hala uyumadan önce de çekmeye devam ediyorsanız yapmanız gereken tek şey bir kaç dilim miktarında salata yemek olmalıdır. Çünkü salatalığın içerisindeki su ve vitaminler, vücudun eksik olan ihtiyacını karşıladığı için kısa sürede baş ağrınızın hafiflemesine neden olur. Gece güzel bir uyku uyuyup sabah da gayet dinç ve sağlıklı uyanmanızı sağlar.

Advertisement


Leave A Reply