Samuel Bamford Kimdir?

0

Samuel Bamford kimdir? İngiliz yazar ve radikal reformcu kişiliği ile ön planda olan Samuel Bamford hayatı ve eserleri.

Samuel Bamford Kimdir?

Samuel Bamford (d. 28 Şubat 1788, Middleton, Lancashire – ö. 13 Nisan 1872, Harpurhey, Lancashire, İngiltere), İngiliz radikal reformcu.
Samuel Bamford
Çoğunlukla Lancashire lehçesinde kaleme aldığı, işçi sınıfının sorunlarıyla ilgili popüler şiirleri ile tanınır. Dokuma işçisi iken, reformcu görüşleriyle kuzeydeki radikal çevrelerde büyük saygınlık kazandı. Siyasal tutumu ılımlı olduğu halde rakipleriyle geçinemezdi. 1817’de Middleton’da Hampden Kulübü’nü kurarak William Cobbett, Henry Hunt, William Benbow ve Sir Francis Burdett’le tanıştı. Aynı yıl, şiddete karşı olduğu halde tutuklanıp hapsedildi. 1819’da, bu kez Peterloç olarak bilinen Manchester mitingine (bak. Peterloo Katliamı) katılıp konuşma yaptığı için tutuklandı, 12 ay hapisle cezalandırıldı.

Advertisement

Mesleğini bırakıp Londra’da gazeteci olduktan sonra eski ününü yitirdi (y. 1826). Chartist hareketin yol açtığı olaylar sırasında özel polis olarak görev yapması büyük tepki uyandırdı. Ama işçi sınıfının yaşam koşullarının düzeltilmesi için ısrarlı çabalarını sürdürdü. Passages in the Life of a Radical (1840-44; Bir Radikalin Yaşamından Görüntüler) ve Early D ay s (1849; İlk Günler) adlı yapıdan bazen kişisel önyargıları ile gölgelense de bu çabalan konusunda aydınlatıcıdır. Bamford’un cenaze törenine binlerce kişi katılmıştır.


Leave A Reply