Aegina Adası Nerededir? Aegina Adası Tarihi

0
Advertisement

Aegina Adası hangi ülkededir? Aegina Adası şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Yunanistan Aegina Adası hakkında bilgi.

Aegina Adası

Aegina Adası Nerededir? Aegina Adası Tarihi

Aegina Adası; Yunanistan’ın güneydoğusunda adadır. Yüzölçümü 83 km2, merkezi Aegina. Selanik Körfezi’nde, Pire Limanı’nın 27 km güneybatısındadır. Yönetim açısından Büyük Atina’ya bağlı olan adanın ekonomisi, balıkçılık, tarım (tahıl, fiğ, zeytin, üzüm, kuruyemiş), turizm etkinliklerine dayanır. Başlıca yerleşim merkezi, batı kıyısındaki Aegina Limanı’ndan balık, sünger, çömlek, kuruyemiş dışsatımı yapılır. Adanın önemi, geç neolitik çağdan kalan mitolojik eserlerden ileri gelir.

Tarih. Eski Yunan Mitolojisinde Aegina, Irmak Tanrısı Asapos’un kızıdır. Zeus ona âşık olur ve Aegina’yı kaçırır. Oinone Adası’nda ondan bir oğlu olur. Çocuğa Aikos, adaya da genç kızın adı olan Aegina adı verilir. Bu olaya çok kızan genç kızın babası Irmak Tanrısı Asapos da Baş Tanrı Zeus‘un yıldırımlarıyla öldürülür.

Ada Antik Çağ’da Argos’a bağlıydı. Miletos, Samos ve Mısır’daki Naukratis ile ticaret ilişkileri vardı. Büyük gelişmeler gösterip Argos’un bir ticaret merkezi oldu. Doğu’nun etkisini taşıyan seramik yapımında da önemli bir merkezdi. Ayrıca, kendi para sistemi olan “Aegina Sistemi”ni tüm Peleponnes, Orta Yunanistan ve Teselya’ya kabul ettirdi. İÖ 450’ye doğru parlak dönemi sona erdi ve Atina’nın bir eyaleti haline geldi.

Tarihsel Eserler. Arkaik Çağ’da adada birçok sanat eseri yapıldı. Bunların içinde en önemlisi Aphaia Tapınağı’ dır. Bu tapınak Arkaik Çağ’dan klasik döneme geçiş eseridir. Heykellerdeki hareket ve üzerlerindeki boyalar bakımından önemlidir. İÖ 500-490 arasında tarihlenen tapınak, 6×12 sütunludur. Her iki alınlığında Troya Savaşına katılanlar betimlenmiştir. Tanrıça Athena ile Tanrı Herakles de bunlar arasındadır. Kabartma parçalan Münih Glyptothek Müzesinde sergilenmektedir.

Advertisement

Leave A Reply