Como Gölü Nerededir? Como Gölünün Özellikleri ve Güzellikleri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Dünyanın en güzel ve en ünlü göllerinden birisi olan Como Gölü hakkında hem coğrafi hem de genel kültürel bilgileri.

Bellagio - Como Gölü

Bellagio – Como Gölü (Kaynak: pixabay.com)

Como Gölü, İtalya’nın kuzeyinde, Lombardiya Bölgesi’nde yer alır. Yüzölçümü 145 kilometrekare, uzunluğu 51 km, genişliği 0.8-4.5 km. Deniz düzeyinden 199 metre yükseklikte olan göl, Lugano ve Bergam Alpleri arasındadır. Adda Irmağı’nın doğal genişlemesiyle oluşan gölün suları bu ırmakça beslenir, boşaltılır. Avrupa’nın en güzel manzaralı göllerinden biridir. Çevresinde çok sayıda turizm tesisi yer alır.

Como Gölü veya Lario ( İtalyanca : Lago di Como veya Lario ), İtalya’nın Lombardia bölgesinde, daha özel olarak Como ve Lecco eyaletlerinde bulunan bir göldür. Deniz seviyesinden 199 metre yükseklikte bulunur ve 146 km² alana sahiptir. 416 metre derinliğiyle (Argegno barajında) Avrupa’nın en derin göllerinden biridir. İtalya’nın Garda Gölü (1.) ve Maggiore Gölü’nden sonra üçüncü büyük gölüdür. Ters “Y” şeklindedir.

Como Gölü

Kaynak: pixabay.com

Göl, batıda Como, doğuda Lecco ve kuzeyde Colico kolu olmak üzere üç koldan oluşur. Göl bazen Latince adı olan Lago de Lario olarak da adlandırılır. Lecco ve Como’nun kolları, Larian Üçgeni’nin iki tarafını sınırlar. Sırasıyla, Como kolu üç bölüme ayrılmıştır: ilki, Como şehrinden başlayıp Moltrasio ve Torno kasabalarına ulaşan ve ikinci “küçük kol“un Laglio’ya gitmek için doğduğu yerdir. Sonunda üçüncüsü, Bellagio kasabasının bulunduğu Balbianello’ya varır.

Bu son küçük kolda, gölde Roma kalıntılarının bulunduğu tek yer olan Comacina Adası var. Colico kolunun batı yakasında, İtalyan Direnişinin 1945’te Benito Mussolini‘yi ele geçirdiği Dongo köyü bulunmaktadır. Oradan çok uzakta olmayan, idam edildiği kasaba olan Giulino di Mezzegra da var.

Kasabaları ünlüdür (Alessandro Manzoni’nin The Boyfriends adlı romanı göldeki küçük bir köyde geçer) ve dünyanın her yerinden birçok turisti çeker. Ayrıca şehirde bulunan iki harika villanın sahibi George Clooney gibi çok ünlüdür. Laglio ( Villa Oleandra ve Villa Margherita), Madonna, Matt Bellamy ( Muse grubunun vokalisti ), Raúl Barceló. Ayrıca geçmiş zamanlarda bir çok ünlü isimde Como Gölünde bulunmuştur : Leonardo da Vinci , Napoleon Bonaparte , Stendhal , Franz Liszt , Giuseppe Verdi , Vincenzo Bellini, Gioacchino Rossini, Winston Churchill.

Advertisement

Lierna bölgesi, beyaz kumsalı ve ünlü kalesiyle büyüleyici bir tarihi göl alanıdır. Akdeniz iklimi sayesinde burada palmiyeler, limon ağaçları, selvi ve zeytin ağaçları gibi birçok subtropikal bitki yetişir. Muhtemelen bu bölge Mona Lisa tablosunun arka plan manzarasıydı. Aynı zamanda 2002’nin Star Wars: Bölüm II – Klonların Saldırısı , 2004’ün Ocean’s Twelve , 2006’nın Casino Royale’deki James Bond ve 2008’in The Other Man gibi filmlerinin çekim yerlerinin bir parçası olmuştur. Ayrıca şarkıcı Gwen Stefani’nin Cool şarkısının video klibide bu bölgede çekilmiştir.

Como Gölü

Kaynak: pixabay.com

Lario Gölü olarak da adlandırılan bu göl, yüksek ve yeşil dağlarla çevrili bir alp havzasında üç tuhaf kolunu uzatır; Valtellina’dan inerek doğu kolunda Lecco’ya akan Adda Nehri’nin sularından oluşur. Kıyılarına bakan en önemli kasabalar arasında (Como dışında): Cernobbio, Tremezzo, Cadenabbia, Villa Carlotta (1747) ile muhteşem bir parkın ortasında; Menaggio, antik Gravedona, güzel Santa Maria di Piona kilisesi, gölün üzerine uzanan, 13. yüzyıl sanat eserleri açısından zengin, 11. yüzyıldan kalma bir manastır, Bellano, Varenna; Alejandro Manzoni’nin yaşadığı, Los Novios’u bu bölgeye yerleştiren modern ve çok aktif Lecco ve nihayet görkemli Bellagio.


Leave A Reply