Kan Bağışı Nedir? Kan Bağışı Neden ve Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Kan bağışı nedir? Kan bağışı neden yapılır? Kimler kan bağışı yapabilir, kan bağışı hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var

KAN BAĞIŞI :

Bugünün modern toplumunda kan, en önemli ilaç niteliğini kazanmıştır. Birçok hastalıkların tedavisinde, cerrahi girişimlerde yeni doğan bebeklerin kan uyuşmazlığından ötürü olan sarılıklarda, trafik ve iş kazalarında akıla gelen en önemli tedavi unsuru kandır.

Kanın bu üstün değeri çok eskiden beri biliniyordu. Fakat, o tarihlerde kan grupları ve kanın vücut dışında bir yerde korunma yolları bilinmediği için, kan naklinden olumlu bir sonuç alınamamıştı. Ancak 20. yüzyılın başlarında kan gruplarının bulunuşu ve kanın vücut dışında pıhtılaşmadan korunabilmesi kan nakline ilmi bir yön vermiştir. İkinci Dünya Savaşında kan nakli modern bir duruma gelmiştir.

Türkiye’de ilk kan merkezi Ankara’da 1957’de Kızılay tarafından açılmış, daha sonraki yıllarda İstanbul, Bursa, Samsun, İzmir, Erzurum, Zonguldak ve Adana olmak üzere kurulan kan merkezlerinin sayısı sekize çıkarılmıştır. Memleketimizde büyük bir kan açığı bulunmaktadır. Bunun nedeni şöyle özetlenebilir.

Kan Ver Hayat Ver

Advertisement

1 — Bazıları herşeyden önce fazla miktarda, ya da bir litre kan alındığını zannetmektedirler. Bu tamamen yanlıştır. Kullanılan kan şişeleri ya da kan plastik torbalarının tamamı 600 cm³ olup bunun içinde kanın pıhtılaşmasını önlemek için 120 cm³ ilaç bulunmaktadır. Alman kan miktarı 320-350 cm³ kadardır. Vücudumuzda 5-6 litre kan bulunduğu düşünülürse bağışlanan miktar vücuttaki kanın 1: 15 – 1 : 16 idir.

2 — Kan vermenin vücuda hiçbir zararı yoktur. Bazı kişiler canlarının acıyacağını düşünerek kan vermekten çekinirler. Fakat hiç acı duyulmaz. İlk kan verme sırasında birçok kişinin «Bu kadar kolay olduğunu hiç düşünmemiştim, çekinmeye değmez» demiş olduklarını her zaman duyabilirsiniz.

3 — Bazı kişiler kan vermenin uzun süreceğini ve bu işe ayıracak zaman bulamadıklarını söylemektedirler. Buna karşın kan verme 5 dakikayı geçmemektedir.

4 — Aldıkları gıda ile verdikleri kanın karşılanamayacağını sanan kişiler de bulunmaktadır. Bu da yanlış olup verilen kan vücut tarafından yeniden yapılmaktadır.

5 — Yaşım ve vücut kilosunu ileri sürerek kan vermekten çekinen kişiler de vardır. 18 – 65 yaş arası ve 50 kilodan aşağı olmayan erkek ya da kadın herkes yılda dört kez kan verebilir.

Advertisement


Leave A Reply