P Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi P olan, P harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? P Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

p ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Pakistan İslamabad
 Palau Ngerulmud
 Panama Panamá
 Papua Yeni Gine Port Moresby
 Paraguay Asunción
 Peru Lima
 Pitcairn Adaları Adamstown
 Polonya Varşova
 Portekiz Lizbon
 Porto Riko San Juan

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Lima - Peru

Lima

Peru’nun başkentidir. Büyük Okyanus kıyısında, limanı olan Callao’dan 12 km. içeride, Rimac nehri üzerinde 10 milyona yakın nüfuslu bir şehirdir. Peru’nun siyaset, endüstri ve bilim merkezi olan Lima, «Krallar’ın Şehri» adı ile de tanınmıştır, çünkü bu şehrin yeri, Peru’da her yıl 6 ocakta kutlanan Üç Krallar şenliği sırasında seçilmiştir.

Lima’nın bulunduğu bölge hemen hemen hiç yağış almazsa da şehir denize yakın olduğundan havası genel olarak nemlidir. Haziran-eylül ayları arasında sisle kaplıdır; bunun dışında çok güzel, yumuşak bir iklimi vardır.

Lima’daki San Marcos Üniversitesi Amerika’ da kurulmuş en eski üniversitedir. Lima’nın 5 km. kadar uzağında bulunan hava alanı, Güney Amerika’nın en iyi hava alanlarından biridir.

Advertisement

Lima, 1746’daki Peru depreminde çok zarar görmüş; 1881 – 1883 arasındaki Büyük Okyanus Savaşları sırasında Şili ordusu tarafından işgal edilmiştir. Bu işgal zamanında şehrin birçok binaları; sanat, bilim, edebiyat koleksiyonlarının bulunduğu müzeleri yakılıp yıkılmıştır.


Panama City

Panama City; Panama’nın başkentidir. Panama Kanalı’nın Büyük Okyanus’a açılan doğu ucunda, Panama Koyu boyunca uzanır. Ülkenin, yönetim, ticaret, kültür, endüstri merkezidir.

Kanal trafiği, kanal yan endüstrisi uluslararası ulaşım ve ticarete bağlı olarak bankacılık, besin, sigara, giysi, mobilya, yapı gereçleri, alkolsüz içki, karides, balık dışsatımı temel ekonomi ve endüstri etkinlikleridir. Deniz ticareti, Kanal Bölgesi’ndeki Balbao Limanı’ndan gerçekleştirilir. Değişik ülkeler insanları ve kültürlerinin buluşma noktası olan kent, bu özelliğinden dolayı kozmopolit bir yapı gösterir. Bugünkü Panama City, küçük bir yarımada üzerinde yer alan dar yolları, cumbalı balkonları, eski İspanyol kölelerinin izlerini taşıyan eski mahallelerden başlayarak, Ancon Tepesi ile Panama Koyu arasından kuzeydoğuya doğru, Eski Kent ( Panama Viejo) yıkıntılarına kadar yayılır. Özellikle, İkinci Dünya Savaşı sonrasında geniş bulvarlar, gökdelenler, yeni yerleşim alanlarının yapımı, kente çağdaş bir görünüm kazandırmıştır. Ülkenin iki üniversitesi de (Panama Üniversitesi, Santa Maria Katolik Üniversitesi) Panama City’dedir. Gerek yeni, gerekse eski kentte, ilgi çekici çeşitli tarihsel eserler ve kültürel kurumlar vardır.

Tarih: 1519’da İspanyollar tarafından kurulan eski kent, 1671’de İngiliz korsanı Henry Morgan tarafından yıkıldı. 2 yıl sonra, İspanyolları, Eski Panama kalıntılarının 11 km batısındaki korunaklı yarımada üzerinde bugünkü kenti yeniden kurdular. Her iki kentde, İspanyol fetih yolculuklarının üssü ve İspanya’ya yollanmak üzere toplanan hazinenin deposu işlevini gördü. 1848′ de, Kalifornia’da altın bulunmasıyla yolculukların Panama üzerinden yapılmaya başlanması, kent ekonomisine canlılık kazandırdı. Ancak, bu geçici düzelme, 1869’da, ABD’de demiryolu ağının tamamlanmasıyla son buldu. 1914’te Panama Kanalı’nın açılması Panama City’nin gelişmesi için yeni bir gelişim süreci başlattı.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply