Pitozis, Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

0

Pitozis, göz kapağı düşüklüğü nedir ve neden olur? Göz kapağı düşüklüğünün belirtileri ve tedavisi için seçenekler nelerdir?

Pitozis nedir?

Pitozis olarak da adlandırılan patolojik göz kapağı düşüklüğü travma, yaş veya çeşitli tıbbi bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu duruma bir gözü etkilediğinde tek taraflı pitoz, her iki gözü de etkilediğinde iki taraflı pitoz denir.

Pitozis

Gelip gidebilir veya kalıcı olabilir. Doğuştan pitoz olarak bilinen doğumda mevcut olabilir veya sonradan edinilmiş pitoz olarak bilinen yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilirsiniz.

Durumun ciddiyetine bağlı olarak, sarkık üst göz kapakları, göz bebeklerini ne kadar engellediğine bağlı olarak görmeyi engelleyebilir veya büyük ölçüde azaltabilir. Çoğu durumda, durum doğal olarak veya tıbbi müdahale yoluyla çözülür.

Kimin göz kapağı düşük olur?

Doğal nedenlerden daha ciddi koşullara kadar değişen birçok farklı olası göz kapağı nedeni vardır. Doktorunuz, soruna neyin sebep olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Herkesin gözleri düşük olabilir ve erkekler ve kadınlar arasında veya etnik kökenler arasında önemli farklılıklar yoktur.

Ancak, doğal yaşlanma süreci nedeniyle en çok yaşlı yetişkinlerde görülür. Levator kası, göz kapağının kaldırılmasından sorumludur. Yaşlandıkça, bu kas gerilebilir ve sonuç olarak göz kapağının düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, her yaştan insanın bu durumdan etkilenebileceğini unutmayın. Aslında, nadiren de olsa bebekler bazen onunla doğar.

Bazen kesin neden bilinmez, ancak diğer zamanlarda travma nedeniyle olabilir. Ayrıca nörolojik de olabilir.

Çocuk

Doğuştan pitozisin en yaygın nedeni levator kasının düzgün gelişmemesidir. Pitozisi olan çocuklar da genellikle göz tembelliği olarak bilinen ambliyopi geliştirebilirler. Bu bozukluk ayrıca görüşlerini geciktirebilir veya sınırlayabilir.

Göz kapağı düşüklüğü için risk faktörleri nelerdir?

Bazı tıbbi durumlar da sizi göz kapağı düşüklüğü geliştirme riskine sokabilir.

Tıbbi durumlar

Göz kapaklarınız düşükse, özellikle sorun her iki göz kapağını da etkiliyorsa, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Göz kapaklarınızdan sadece biri düşerse, sinir yaralanması veya geçici arpacık olabilir. Rutin LASIK veya katarakt ameliyatı bazen kas veya tendonun gerilmesinin bir sonucu olarak ptozis gelişiminden sorumludur.

Ciddi koşullar

Bazı durumlarda, göz kapağı düşüklüğü, felç, beyin tümörü veya sinir veya kas kanseri gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanır. Miyastenia gravis gibi gözlerin sinirlerini veya kaslarını etkileyen nörolojik bozukluklar da sarkmaya neden olabilir.

Göz kapağı düşüklüğünün belirtileri nelerdir?

Göz kapağındaki düşüklüğün ana semptomu, üst göz kapaklarından birinin veya her ikisinin sarkmasıdır. Bazı durumlarda bu görüşünüzü etkileyebilir. Ancak birçok kişi, göz kapağı sarkmasının neredeyse hiç fark edilmediğini veya her zaman olmadığını fark eder.

Ayrıca aşırı kuru veya sulu gözlere sahip olabilirsiniz ve yüzünüzün yorgun göründüğünü fark edebilirsiniz. Etkilenecek ana alanlar göz çevresi olacaktır ve ağrı hissedebilirsiniz, bu da yorgun görünmenize neden olabilir.

Ciddi pitozisi olan bazı kişiler, normal bir konuşma yaparken bile, konuşurken her zaman görmek için başlarını geriye eğmek zorunda kalabilir.

Bir doktor, altta yatan koşulların olmadığından emin olmak için kalıcı düşük göz kapağı araştırmalıdır. Sarkmayı ilk fark ettiğinizden beri migren baş ağrılarının veya diğer sorunların ortaya çıktığını fark ederseniz, bu özellikle önemlidir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz muhtemelen fiziksel bir muayene yapacak ve size tıbbi geçmişinizi soracaktır. Göz kapaklarınızın ne sıklıkta düştüğünü ve bunun ne kadar süre olduğunu açıkladıktan sonra, doktorunuz sebebini bulmak için bazı testler yapacaktır.

Doktorunuzun yüksek yoğunluklu ışık yardımı ile gözünüze yakından bakabilmesi için yarık lamba muayenesi yapabilirler. Bu muayene için gözleriniz genişleyebilir, bu nedenle hafif bir göz rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Göz kapağı düşüklüğü gibi sorunları teşhis etmek için kullanılabilecek bir başka muayene de Tensilon testidir.

Doktorunuz, genel olarak edrofonyum olarak bilinen Tensilon adlı bir ilacı damarlarınızdan birine enjekte edebilir. Bacaklarınızı çaprazlamanızı veya birkaç kez ayağa kalkıp oturmanız istenebilir.

Doktorunuz Tensilon’un kas gücünüzü iyileştirip iyileştirmediğini görmek için sizi izleyecektir. Bu, miyastenia gravis denen bir durumun göz kapağının düşmesine neden olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl tedavi edilir?

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi, pitozisin spesifik nedenine ve ciddiyetine bağlıdır.

Durum, yaşınızın sonucuysa veya doğuştan geliyorsa, doktorunuz, durumun genellikle sağlığınız için zararlı olmadığı için hiçbir şey yapılmaması gerektiğini açıklayabilir. Bununla birlikte, sarkmayı azaltmak istiyorsanız, plastik cerrahiyi tercih edebilirsiniz.

Doktorunuz düşük göz kapağınızın altta yatan bir durumdan kaynaklandığını tespit ederse, muhtemelen bunun için tedavi edileceksiniz. Bu, tipik olarak göz kapaklarının sarkmasını durdurmalıdır.

Göz kapağınız görüşünüzü engelliyorsa, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuz ameliyat önerebilir.

Pitoz koltuk değneği adı verilen, göz kapağını kaldırabilen gözlükler de başka bir seçenektir. Bu tedavi genellikle en çok göz kapağı düşüklüğünün geçici olduğu durumlarda etkilidir. Ameliyat için uygun bir aday değilseniz gözlük de önerilebilir.

Ameliyat

Doktorunuz pitoz ameliyatı önerebilir. Bu işlem sırasında levator kası sıkılaştırılır. Bu, göz kapağını istenen pozisyona kaldıracaktır. Pitozisi olan çocuklar için, doktorlar bazen göz tembelliğinin (ambliyopi) başlamasını önlemek için ameliyat önermektedir.

Bununla birlikte, kuru göz, çizik kornea ve hematom dahil olmak üzere ameliyatla ilişkili riskler vardır. Hematom, bir kan topluluğudur. Dahası, cerrahların göz kapağını çok yükseğe veya çok aşağıya yerleştirmeleri alışılmadık bir durum değildir.

Diğer bir alternatif ise alın kaslarının göz kapaklarını yükseltmek için kullanıldığı “sling” operasyonudur.

Pitozis koltuk değneği

Pitozis koltuk değneği

Pitozis koltuk değneği

Pitoz koltuk değneği, gözlüklerinizin çerçevelerine bir ataşman eklemeyi içeren cerrahi olmayan bir seçenektir. Bu ataşman veya koltuk değneği, göz kapağını yerinde tutarak sarkmayı önler.

İki tür pitoz koltuk değneği vardır: ayarlanabilir ve güçlendirilmiş. Çerçevelerin bir tarafına ayarlanabilir koltuk değnekleri takılırken, çerçevelerin her iki tarafına da güçlendirilmiş koltuk değnekleri takılmıştır.

Koltuk değnekleri neredeyse tüm gözlük türlerine takılabilir, ancak en iyi metal çerçevelerde çalışırlar. Koltuk değneğiyle ilgileniyorsanız, pitozisi olan kişilerle çalışan bir göz doktoruna veya plastik cerraha danışın.

Pitozu önlemek mümkün mü?

Göz kapağının düşmesini önlemenin bir yolu yok. Sadece semptomları bilmek ve düzenli bir göz muayenesi yaptırmak hastalıkla savaşmanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuzun göz kapağının düşmüş gibi göründüğünü fark ederseniz, tedavi ve izlenmesi için hemen doktora götürün.

Pitoz görüşünüzü etkileyebileceğinden ciddiye almalısınız. Hemen bir doktora görünerek daha da kötüye gitmesini önleyebilirsiniz.

Sarkıklığı olan insanlar için uzun vadeli görünüm nedir?

Göz kapağı düşüklüğü genellikle sağlığınız için zararlı değildir. Bununla birlikte, göz kapaklarınız görüşünüzü engelliyorsa, durum tedavi edilene kadar araba kullanmaktan kaçınmalısınız.

Uzun vadeli bakış açınız düşük göz kapağının nedenine bağlı olacaktır. Çoğu zaman durum sadece kozmetik bir sorundur.

Ancak göz kapaklarının düşmesi bazen daha tehlikeli bir durumun belirtisi olabileceğinden, her zaman önce doktorunuza danışın.


Leave A Reply