K Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi K olan, K harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? K Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

k ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 KamboçyaPhnom Penh
 KamerunYaoundé
 KanadaOttawa
 KaradağPodgorica
 KatarDoha
 KazakistanAstana
 KenyaNairobi
 Kıbrıs CumhuriyetiLefkoşa
 KırgızistanBişkek
 KiribatiGüney Tarava
 KolombiyaBogota
 KomorlarMoroni
 Kongo CumhuriyetiBrazzaville
 KosovaPriştine
 Kosta RikaSan José
 KuveytKuveyt
 Kuzey KıbrısLefkoşa
 Kuzey KorePyongyang
 Kuzey Mariana AdalarıSaipan
 KübaHavana

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Bişkek

Bişkek; eski Frunze. Kırgızistan’ın başkentidir. Kazakistan sınırında, Çu Irmağı kıyısında, Alma-Atı’nın 201 km güneybatısında yer alır. Orta Asya’da, Tanrı Dağlarının uzantısı olan Kırgız Sıradağları’nın eteklerinde, Alaarçe ve Alamedin ırmakları üzerinde kurulu olan kenti Büyük Çuyski Kanalı ikiye böler. Çağdaş bir planlamayla dik caddelerin birbirini kestiği geniş ve ağaçlıklı caddeler göze çarptığı kentte birçok yeşil alan vardır. Ülkenin endüstri (tarım makineleri, dokuma, sulama donanımı, deri, et paketleme) ve kültür (Kırgızistan Bilimler Akademisi, 1954; devlet üniversitesi, 1951; teknik ve tarım, enstitüleri, opera, tiyatro, bale, kitaplıklar) merkezidir.

Tarih: 1878’de Kokand Hanlığı’nın elindeki Pispek Kalesi’ni alan (1860-1862) Ruslar tarafından kalenin bulunduğu yerde kuruldu. 1926’ya kadar Pispek adıyla anılan kente, burada doğan Devrim kahramanlarından Sovyet Generali Mihail Vasilyeviç Frunze’nin adı verildi. Kırgızistan’ın bağımsızlığını kazanmasından (191) sonra başkent konumunu korurken adı Bişkek olarak değiştirildi.


Pyongyang

Pyongyang; Kuzey Kore’nin (Kore Halk Cumhuriyeti) başkentidir. Taedong Irmağı’nın ağzından 48 km içeride yer alır. Ülkenin yönetim, endüstri (demir-çelik, kimya, kauçuk, çimento, dokuma, demiryolu donanım), kültür (Kim İl Sung Üniversitesi, 1946; Kim Çaek Üniversitesi; Bilimler Akademisi, 1952; müzeler, kitaplıklar) merkezidir. Buda tapınakları kalıntıları başlıca tarihsel eserlerdir. Yöresinde zengin kömür yatakları vardır.

Tarihi: İÖ 194’te Çoson’un, İÖ 108’de Çinlilerin kurduğu Lolang sömürgesinin merkezi oldu. İÖ 37-İS 668 arasında Kore Krallığı’nın kurucusu Kokurya Hanedanı’na başkentlik yaptı. 688′ de Sila Krallığı’na bağlandı. Daha sonra Konyo (918-1392), Yi (1392-1910) hanedanları dönemlerinde de başkent konumunu korudu Japon yönetimi (1910-1945) altında kaldı. 1946’da sosyalist güçlerin eline geçti, 1948’de halk cumhuriyetinin kuruluşuna sahne oldu. Kore Savaşı’nın (1950-1953) başlangıcında kısa bir süre BM askeri güçlerinin işgaline uğradıysa da Çinliler tarafından geri alındı.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply