M Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi M olan, M harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? M Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

m ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Macaristan Budapeşte
 Madagaskar Antananarivo
 Makedonya Üsküp
 Malavi Lilongwe
 Maldivler Malé
 Malezya (Resmî) Kuala Lumpur
 Malezya (Siyasî) Putrajaya
 Mali Bamako
 Malta Valletta
 Marshall Adaları Majuro
 Mauritius Port Louis
 Meksika Mexico City
 Mısır Kâhire
 Mikronezya Federal Devletleri Palikir
 Moğolistan Ulan Batur
 Moldova Kişinev
 Monako Monako
 Moritanya Nouakchott
 Mozambik Maputo
 Myanmar Naypyidaw

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.


Maputo

Maputo

Maputo, Mozambik’in başkenti, liman kentidir. Eski adı (1976’ya kadar) Lourenço Marxuez.

Espirito Santo Irmağı’nın oluşturduğu halicin kuzey kıyısında yer alır. Başkent oluşunun yanı sıra önemli bir endüstri (gemi yapım ve onarımı, çimento, dokuma, ayakkabı, içki, mobilya), ticaret kentidir. 1975’e kadar önemli bir gelir kaynağı olan turizm, bu tarihten sonra önemini yitirdi. Üniversite (1963) ve Doğa Tarihi Müzesi en önemli kültür kurumlarıdır.


Bamako

Bamako; Mali’nin başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Ülkenin güneybatısında, Nijer Irmağı’nın kuzey kıyısında, Gine sınırının 145 km kuzeydoğusunda yer alır. Nijer ve Senegal vadilerinin kesiştiği noktada bir kayalık eteğinde kuruludur. Irmağın, ülke sınırları içinde kalan güneybatısı, haziran-aralık ayları arasında, Kankan’a (Gine) kadar su yolu ulaşımına elverişlidir.

Advertisement

Başkent olmasının yanı sıra, ticaret (tuz, kola, ceviz, pirinç, sığır, altın) ve kültür (üniversite, siyasal bilgiler, bayındırlık, öğretmen yüksek okulları, Ulusal Müze) merkezidir. Ülkenin dışsatım ve dışalım mallarının taşınması, Bamako-Dakar (Senegal) Demiryolu (1.050 km) ile gerçekleştirilir. Kentin sömürge döneminde kalma bölgesi, yeni Sudan üslubunda aralıklı olarak planlanmasına karşın, yerli bölgesi, üçgen çizgiler üzerinde sıkışık düzende kuruldu. Ancak, hızlı nüfus artışı karşısında konut gereksiniminin yetersiz kalması sonucu sağlıksız bir gelişme gösterdi.

Tarih. Bamako çevresindeki bölgenin tarihöncesinden bu yana yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Fransızlar, 1883’te yöreye geldiklerinde, duvarlarla çevrili yaklaşık 1.000 kişinin yaşadığı bir köyle karşılaştılar. Fransızlar döneminde gelişmeye başlayan kent, 1904’te demiryoluyla Dakar’a bağlandı, dört yıl sonra da Fransız Sudanı olarak adlandırılan sömürge yönetiminin merkezi oldu.


Leave A Reply