Aşure Günü Nedir? Ne Zamandır?

0
Advertisement

Aşure günü nedir ve ne zamandır? Aşure gününün özelliği nedir, tarihte ne olmuştur, inançlar nasıldır? Aşure günü hakkında bilgi.

Aşure Günü

Aşure Günü; Hicri takvimin ilk ayı olan muharremin 10. gününe verilen addır.

İslamdan önce Yahudiler de kendi kameri yıllarının başladığı tişri ayının 10. günü Yom Kippur (Kefaret Günü) bayramını kutlar, bu günü oruçla geçirirlerdi. Hz. Muhammed de hicretin (622) ilk yılında Müslümanları muharremin 10. gününde iki günbatımı arasında oruç tutmakla yükümlü kıldı. Hicretin 2. yılında ramazan orucu farz kılındıktan sonra, aşure orucu ancak isteyenin uyguladığı bir ibadet olarak kaldı.

Bu günde aşure adıyla özel bir tatlı pişirilmesi gelenek olarak günümüze değin gelmiştir. Aşure Günü’nün birçok eski inançlarla birlikte Yahudi ve Müslüman inançlarının da katılmasıyla çok değişik yorumları ortaya çıkmıştır. O gün, Âdem peygamberin tövbesinin kabul edildiği; Nuh peygamberin gemisinin tufandan sonra Cudi Dağına oturduğu; İbrahim peygamberin atıldığı ateşten kurtulduğu; Yakub peygamberin oğlu Yusuf a kavuştuğu; Hz. Muhammed’in doğduğu vb ileri sürülür. Aşure Günü, Şiiler, özellikle de Anadolu Alevi ve Bektaşileri arasında daha değişik boyutlar kazanmıştır. Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Ali‘nin oğlu Hz. Hüseyin‘in Hicri 10 Muharrem 61’de (680) Kerbela‘da şehit edilmesiyle ilgili olarak düzenlenen muharrem ve taziye törenleri de Aşure Günü ile ilgili inançlara katılmıştır.

Advertisement

Leave A Reply