B Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

4
Advertisement

Dünyadaki baş harfi B olan, B harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? B Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

b ülke

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 BahamalarNassau
 BahreynManama
 BangladeşDakka
 BarbadosBridgetown
 Batı Sahra (Gayriresmî)Layun
 BelçikaBrüksel
 BelizeBelmopan
 Benin (Fiilî)Cotonou
 Benin(Resmî)Porto-Novo
 BermudaHamilton
 Beyaz RusyaMinsk
 BhutanThimphu
 Birleşik Arap EmirlikleriAbu Dabi
 Birleşik KrallıkLondra
 Bolivya (Resmî)Sucre
 Bolivya (Siyasî)La Paz
 Bosna-HersekSaraybosna
 BotsvanaGaborone
 BrezilyaBrasília
 Britanya Virjin AdalarıRoad Town
 BruneiBandar Seri Begawan
 BulgaristanSofya
 Burkina FasoOuagadougou
 BurundiBujumbura

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Dakka

Dakka; Bangladeş’in başkentidir. Himalaya Dağları’ndan doğarak Hindistan’ın doğusunda Bengal Körfezi’ne dökülen Brahmaputra Irmağı’nın denize dökülürken oluşturduğu geniş deltanın ortasında yer alır. Dünyanın en geniş jüt yetiştirme bölgesinin merkezidir. Tarımsal etkinliklerin yanı sıra, ülkenin endüstri (makine, dokuma, kâğıt, kimya, jüt, ayakkabı, sabun, cam, besin) ve ticaret (jüt, pirinç, yağlı tohumlar, şeker) merkezidir.

Tarih: Kentin tarihi İS 10.000’li yıllara kadar uzanır. Asıl gelişim ise 17. yüzyılda oldu. İngiliz, Fransız ve Danimarkalı endüstriciler, 17.-18. yüzyıllarda kentte fabrikalar kurdular. 1765′ te, Büyük Britanya’nın yönetimi altına giren kent, 1947’de Doğu Pakistan’dan ayrılarak bağımsızlık kazanmasıyla bu ülkenin başkenti oldu (1971).


Ouagadougou

Ouagadougou

Ouagadougou, Burkina Faso’nun (eski Yukarı Volta) başkenti. Ülkenin orta kesiminde; Abidjan (Fildişi Kıyısı)-Ouagadougou Demiryolu’nun bitim noktasında yer alır.

Advertisement

Tarım (yerfıstığı, pirinç, mısır, tatlı patates) pazarı ve ticaret merkezidir. Dokuma, besin, tuğla-kiremit vb başlıca hafif endüstri etkinlikleridir. Geleneksel el sanatları (halı, kilim, dokuma, fildişi oymacılığı) günümüzde de önemli bir geçim kaynağıdır. Ülkenin tek yükseköğrenim kurumu olan Ouagadougou Üniversitesi kenttedir. Komşu ülkeler olan Nijer, Mali ve Gana ile karayolu bağlantısı; yakınında uluslararası bir havaalanı vardır.


La Paz

La Paz; Bolivya’nın yürütme (hükümet) başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir.

Ülkenin anayasal başkenti Sucre olmakla birlikte, 1898’den bu yana ulusal hükümet, çalışmalarını La Paz’da sürdürür. Ülkenin batısında, And Dağları üzerinde, deniz düzeyinden 4.200 m yükseltidedir. İllimani Dağı’nın batı yamacında, Titikaka Gölü’nün batısında ve bu gölün sularını boşaltan Rio Desaguadero Irmağı kıyısında yer alan La Paz, dünyanın deniz düzeyinden en yüksekte kurulu başkenti, ülkenin en büyük kentidir. Kimya, dokuma, cam, besin endüstrileri; hayvancılık ve tütün tarımı başlıca ekonomi etkinlikleridir. Yöresinde zengin volfram, antimon, kurşun ve gümüş, vb madenleri, ekonomik açıdan büyük önem taşır. Ülkenin iki büyük yükseköğretim kurumu La Paz Üniversitesi ve Uluslararası Bakteriyoloji Enstitüsü La Paz’dadır.

Tarih. Kent, 1548’de İspanyol fatihi Alonzo de Mendoza tarafından, Pueblo Nuevo de Nuestra Secnora de La Paz adıyla kuruldu. 1781 ve 1782’de Kızılderili ayaklanmacılar tarafından iki kez kuşatıldı. 1805’te, milliyetçilerin, İspanyollara karşı başkaldırmaları sırasında Chuquisaca (bugünkü Sucre) Kenti’ne bağlandı. 1825’de Bolivya’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra adı Ayacucho Savaşı anısına La Paz de Ayacucho (Ayacucho Barışı) olarak değiştirildi. 1898’de ülkenin yürütme başkenti oldu.


4 yorum

Leave A Reply